Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak zaměstnavatel využívá sociální sítě při náboru lidí?

Na sociálních sítích se shromažďuje velký objem informací o všech uživatelích. Naše profily tak dávají cenné informace o našich zálibách a životech. Sociální sítě hrají důležitou roli i při náboru lidí a stále více zaměstnavatelů si lustruje uchazeče o zaměstnání. Je proto zůležité dávat si pozor, co na těchto sítích zveřejňujeme.

Firmy musejí dodržovat ZOOÚ

Zaměstnavatelé získávají informace o uchazečích z životopisu a při osobním pohovoru. Všechny údaje, které se dovědí, podléhají zákonu o ochraně osobních údajů (ZOOÚ). Do těchto osobních údajů spadají kontaktní údaje, identifikační údaje a další doplňující informace, například záliby nebo povolání.

Údaje ze sociálních sítí za určitých podmínek

Zaměstnavatelé mohou požadovat a vyhledávat údaje, které přímo souvisí s uzavřením pracovní smlouvy. Tyto údaje čerpají od uchazečů o zaměstnání, od pověřených osob nebo z veřejných zdrojů, mezi které patří i sociální sítě. S ohledem na ZOOÚ mohou na sociálních sítích získávat informace pouze o dosaženém vzdělání, minulých pracovních zkušenostech nebo znalostech potřebných pro výkon práce.

Sociální síť Linkedln jako nejcennější zdroj

Nejlépe dohledatelné údaje se nacházejí na sociální síti Linkedln, kde zaměstnavatelé naleznou potřebné informace o dosavadních zkušenostech. V rozporu se zákonem je to, jestliže zaměstnavatelé pátrají po soukromých fotografiích, příspěvcích a komentářích, které nesouvisí s nabízenou pracovní pozicí. Uchazeči by měli mít toto na paměti a nenechávat zveřejněné žádné lehce zneužitelné údaje.

Co když dojde k diskriminaci?

Jestliže uchazeč zjistí, že byl kvůli něčemu diskriminován nebo zaměstnavatel využil jeho přístupné informace a z toho důvodu ho nepřijal, může uchazeč podat žalobu na ochranu před diskriminací nebo podnět inspektorátu práce či Úřadu pro ochranu osobních údajů. Zaměstnavateli hrozí až několikamilionová pokuta.

Informace o shromažďování údajů při pohovoru

Pokud zaměstnavatel hodlá shromažďovat informace ze sociálních sítí, nesmí zneužít údaje, které nesouvisí s pracovní pozicí. Při výběrovém řízení je povinen informovat uchazeče o rozsahu zpracovávaných informací a případně o jejich zdroji. A v neposlední řadě musí se všemi uchazeči zacházet rovnoprávně a bez diskriminace.

Na sociální sítě se dívá většina zaměstnavatelů

Podle průzkumu společnosti Society for Human Resource Management (SHRM) využívá sociální sítě až 84% zaměstnavatelů (více na Měšec.cz). Jen na LinkedIn je zaregistrováno téměř 1 milion Čechů všech možných profesí a oborů. Tento alternativní nábor lidí je ale diskriminační pro starší lidi, kteří neumějí užívat sociální sítě. Naopak nejsilnější skupinu uživatelů tvoří lidé ve věku 25 až 33 let.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček