Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Šest hlavních nástrah SMS půjček

Na internetu můžete narazit na krátkodobé nebankovní půjčky, které jsou dostupné i lidem s nízkými příjmy a záznamy v registrech dlužníků. Jedná se o tzv. SMS půjčky, které však mohou mít řadu rizik. Než na jednu takovou lákavou nabídku kývnete a podlehnete myšlence snadno získaných peněz, přečtěte si, jaká nebezpečí na vás číhají v souvislosti s těmito úvěry.

Riziko č. 1 – Prodloužení splatnosti za vysoký poplatek

Pro SMS půjčky je charakteristická krátká doba splatnosti. Několik tisíc korun si můžete půjčit na dobu 30 dnů. Může se stát, že ani po měsíci nebudete mít půjčku z čeho vrátit. V takovém okamžiku můžete požádat o prodloužení doby splatnosti o další měsíc, a to mnohdy pětkrát až dvanáctkrát. Společnost si každé prodloužení splatnosti naúčtuje a můžete za to zaplatit až několik tisíc korun v závislosti na výši půjčky. Prodloužením splatnosti a úhradou poplatku se vám ale půjčená částka nesníží.

Riziko č. 2 – Neúměrné poplatky za každou půjčenou tisícikorunu

Za každou půjčenou tisícikorunu si společnost naúčtuje vysoký poplatek v řádech až stokorun. Pro společnosti jsou tyto půjčky velmi rizikové, protože půjčují nízkopříjmovým skupinám, které mnohdy půjčenou částku nevrátí a pro to pro věřitele znamená ztrátu. Zároveň je stojí dost peněz postoupení pohledávek vymahačské společnosti. Vysoké poplatky prodraží celou půjčku a někteří lidé mohou přecenit své platební schopnosti.

Riziko č. 3 – Nesrozumitelné smluvní podmínky

Může se stát, že obdržíte od poskytovatele smlouvu, které nebudete rozumět a nebudou z ní zřejmé poplatky, sankce a podmínky splácení. Takovou smlouvu nepodepisujte a požadujte od nebankovní společnosti vysvětlení a doplnění nezbytných údajů. Chtějte čas na přečtení smlouvy a v případě potřeby ji předejte finančnímu poradci, který posoudí její formální stránku.

Riziko č. 4 – Lichvářské praktiky

Nový spotřebitelský zákon stanovil nové podmínky pro registraci nebankovních společností a řada "lichvářských" společností ukončila svou činnost. Jenže i v současné době můžete narazit na nekalé praktiky některých poskytovatelů, kteří neprověří vaši aktuální finanční situaci a neposoudí vaši schopnost splácet závazky. Při prvním škobrtnutí vám naúčtují vysoké penále a tím vám znesnadní splacení půjčky. V konečném důsledku se můžete dostat do rukou exekutora.

Riziko č. 5 – Rozhodčí doložky

Všímejte si, zda ve smlouvě o půjčce není uvedena rozhodčí doložka. Jako spotřebitel se tím zbavujete práva, aby případný spor rozsoudil nezávislý soud. Podvodný poskytovatel může úmyslně vyvolat spor a domluvit se s rozhodcem, aby rozhodl v jeho prospěch a námitky klienta neakceptoval. Proti rozsudku rozhodčím soudem nemá klient společnosti žádné odvolání.

Riziko č. 6 – Nemusíte dokládat žádné dokumenty

I když se mohou zdát půjčky před výplatou bez jakéhokoliv dokládání výhodné a rychlé, podle nového spotřebitelského zákona musejí společnosti posoudit vaši úvěryschopnost a zhodnotit vaše příjmy a výdaje. To učiní na základě výpisu z bankovního účtu nebo potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Správně by měla věřitelská společnosti také zkontrolovat vaši úvěrovou historii v registrech dlužníků (to ale zatím není striktně vyžadováno a tak se dají běžně získat i půjčky bez kontroly registrů). Kažodpádně - jestliže narazíte na společnost, která posuzování žadatele obchází, ohrozíte tím pouze sami sebe, neboť nemusíte dostatečně kriticky posoudit schopnost dostát svým závazkům a můžete se neúměrně zadlužit.


25.3.2018


Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček