Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Budovat si dobrou historii v registru dlužníků se vyplatí

Zažádat o půjčku také ve většině případů znamená být prověřován v registrech dlužníků. A přestože se u nás registry prezentují spíše jako strašák, umějí poskytnout i dobrou službu - právě žadatelům o jakýkoliv úvěr. Dobrá předchozí historie splácení totiž může přinést nižší cenu požadované půjčky. Proto lidé, kteří byli doposud bez dluhů, často dostanou první úvěr s mnohem vyšší cenou, než jakou poskytovatel nabídne tomu, kdo je opakovaným dlužníkem, ale právě s dobrou historií splácení.

Registry dlužníků nejsou jen negativní

Registry dlužníků, které jsou provozovány v České republice, jsou samozřejmě určeny primárně pro ochranu poskytovatelů půjček tak, aby byli včas varování před lidmi nebo podniky, co notoricky dluží u jiných společností a nesplácejí tak, jak by měli.

Jenže každá mince má dvě strany. V tomto případě je druhou stranou mince fakt, že se v těchto registrech dá najít i spousta pozitivního. Zejména se dá vysledovat řádné splácení, tedy že klient pravidelně splácí v termínu. Je tak finančními společnostmi vnímán coby transparentní a spolehlivý zákazník.

Které registry sledují pozitivní historii?

Typicky jsou pozitivními registry, kde lze budovat dobrou historii splácení fyzické osoby (běžného občana) registry NRKI, BRKI nebo REPI. Z nich se bankovní půjčkám věnuje BRKI, těm nebankovním pak NRKI.

A zatímco NRKI a BRKI jsou zaměřeny na půjčky a sledování procesu jejich splácení, REPI zaznamenává splátkové prodeje nebo nákupy s odloženou splatností či služby s pravidelným placením (dodávky energií apod.). REPI je nejnovější českým registrem, vznikl jako reakce na čím dál větší objem nákupů realizovaných právě na splátky nebo se splatností až po 14denní lhůtě na vrácení peněz.

Do SOLUSu raději nevstupovat

Jediným čistě negativním registrem u nás, kam není záhodno se dostat, je SOLUS. Ten eviduje jen a pouze nesplácení. Kdo v něm je, o tom poskytovatelé úvěrů vědí, že by s ním jako s dlužníkem mohly i do budoucna nastat problémy.

Kdo splácel vždycky řádně a včas, ten má silnější pozici na trhu s půjčkami

Výsledkem vedení evidence dlužníků v registrech NRKI, BRKI nebo REPI je poměrně široká databáze dlužníků, kde se dá pohodlně vysledovat, jakým je kdo dlužníkem. Takže není divu, že ten, kdo doposud nebyl dlužníkem nikde, a nemá tak žádnou historii v registrech dlužníků, je pro poskytovatele úvěrů záhadnějším a více rizikovým klientem než ten, kdo si půjčil již několikrát a vždy všechno řádně splatil nebo stále včas splácí.

Ve výsledku proto může úplně nový dlužník dostat vyšší úrokovou míru na bankovních i nebankovních půjčkách, než žadatel, který si jde pro půjčku opakovaně, ale vždy své půjčky poctivě splácel. Výše příjmů a závazků samozřejmě také hraje důležitou roli. I na to je potřeba myslet.

Je v plánu větší úvěr? Je na čase si začít budovat dobrou historii

Pokud se v rodině plánuje například hypotéka nebo větší úvěr například na auto či na rekonstrukci, je výhodné začít nejprve alespoň jednou malou a řádně splácenou půjčkou. To dodá do registru dlužníků ty správné informace, které vytvoří základ pozitivní historie klienta.

Lze sáhnout například po bezplatných půjčkách nebo třeba půjčkách bezúročných, které jsou vždy levnější. Nebo si pohlídat akce a využít zvýhodněných nabídek poskytovatelů na menší úvěr s lepšími úrokovými i poplatkovými podmínkami. Ve výsledku může tento krok ušetřit u budoucí hypotéky i stovky korun měsíčně na splátkách.9.10.2019
Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček