Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

NRKI - Nebankovní registr klientských informací

7.12.2023 - K čemu slouží registr NRKI ◾ Jaké záznamy jsou v něm vedeny ◾ Jak je možné zažádat o výpis z NRKI

Pod zkratkou NRKI se skrývá označení pro Nebankovní registr klientských informací. Jedná se o registr, kam, podobně jak tomu je u registru BRKI, finanční instituce vkládají údaje o svých klientech, jejich finanční historii a o (ne)uspokojivém plnění závazků plynoucích ze smlouvy s nebankovní společností.

Na rozdíl od BRKI jsou ale tyto informace zaznamenávány nebankovními institucemi, tedy splátkovými či leasingovými společnostmi, a shromažďuje navíc i údaje nejen o fyzických osobách, ale i o právnických. NRKI a BRKI pak také svá data mezi sebou sdílejí.

NRKI je provozován společností CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. a mezi jeho uživatele patří například Cofidis s.r.o., HomeCredit a.s., Provident Financial s.r.o. a mnoho dalších institucí.

• Kdo NRKI využívá?

NRKI je využíván bankovními i nebankovními institucemi pro kontrolu svého budoucího klienta, jeho bonity, rizikovosti a důvěryhodnosti před schválením úvěru. Jinými slovy, finanční subjekty tím, že si klienta předem „prolustrují“, samy sebe chrání před rizikovými klienty, u kterých hrozí, že nebudou spolehliví a nebudou v budoucnu řádně splácet. Tento preventivní mechanismus má ale i další dopad, a to na klienta, kdy napomáhá zamezení jeho předlužování.

• Jaké informace jsou v NRKI zaznamenány a jak dlouho?

NRKI obsahuje stejný rozsah informací o klientovi jako BRKI, nalezneme v něm tedy kladné i záporné hodnocení toho, jak si konkrétní klient (FO i PO) vede na finančním/dluhovém poli: jaké úvěry má a měl v minulosti s nebankovními institucemi, zda své dluhy řádně splácel/splácí, jeho žádosti o nové úvěry atp. Podobně, jako je tomu u BRKI, tak i v registru NRKI jsou údaje měsíčně aktualizovány, a jsou zde vedeny po dobu 4 let od ukončení smluvního závazku mezi oběma stranami. Pokud žadateli není půjčka schválena, zůstává tento údaj zapsán v registru půl roku (v případě BRKI je to 1 rok).

• Kdo může žádat o výpis a jak jej získat?

Přístup k NRKI i BRKI mají nejen finanční instituce, nahlédnout do nich může i klient a dozvědět se tak, jaké je jeho finanční hodnocení. Jak tedy můžeme získat výpis z NRKI?

  • Online přes portál kolikmam.cz/vypis-nrki. Výpis z BRKI dostanete k dispozici okamžitě ve formátu PDF. Platí se platební kartou. Identifikace probíhá pomocí BankID. Cena za výpis je 200,- Kč.
  • Osobně na Klientském centru BRKI a NRKI – na adrese Štětkova 1638/18, 140 00 Praha 4. Po ověření identity v Klientském centru vám operátoři vystaví požadovaný výpis z registru NRKI. Zaplatit lze hotově nebo kartou. Cena 350 Kč.
  • Poštou - objednat lze také na kolikmam.cz/vypis-nrki. Cena je od 473 Kč. Výpis z BRKI objednaný poštou lze zaplatit online kartou nebo poslat na dobírku (+ 26 Kč). Zásilka je doručována doporučeně do vlastních rukou adresáta.
  • Datovou schránkou - tamtéž. Výpis z NRKI objednaný datovou schránkou je zasílán pouze do datové schránky žadatele o výpis, která je jednoznačným identifikátorem příjemce. Cena je 363 Kč.
  • Emailem - pouze elektronické žádosti podepsané pomocí zaručeného elektronického podpisu s certifikátem, jež vydává kvalifikovaný poskytovatel certifikačních služeb. Cena je 350 Kč.

Můžete také zažádat o společný výpis z BRKI a NRKI. Kompletní ceník naleznete zde: kolikmam.cz/cenik

Více informací naleznete zde: https://kolikmam.cz/#sluzby, odpovídající formuláře žádostí zde: https://kolikmam.cz/klientske-centrum.
Více o nebankovním registru NRKI se dozvíte na stránkách https://www.cncb.cz/ společnosti CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o.


Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.Registry v ČR

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »


Typy půjček

Kategorie půjček