Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Čím mohou nemile překvapit SMS půjčky před výplatou

24.4.2018 – Zadlužit se je jednoduché, ale vymanit se z kolotoče půjček může být během na dlouhou trať. Než si proto sjednáte jakoukoliv půjčku, zvažte, jak splátky ovlivní váš rodinný rozpočet. Značným rizikem mohou být SMS půjčky před výplatou, zvláště pokud s nimi hodláte zaplatit jiné splátky či závazky. Tyto krátkodobé půjčky vám mohou sice rychle pomoci, ale také vám přinést spoustu starostí.

Prodloužení doby splatnosti je drahé

Půjčku sjednané prostřednictvím internetu či SMS můžete získat vcelku snadno. Nebankovní společnosti vám půjčí až několik tisíc korun, stálým klientům až 20 000 korun. Rizikem je krátká doba splatnosti, která obvykle činí jeden měsíc.Řada poskytovatelů sice nabízí za poplatek prodloužení této doby až na několik měsíců, ale půjčka se vám tím může značně prodražit. O půjčku před výplatou žádejte pouze tehdy, když si budete jisti, že ji splatíte příští měsíc ze svého pravidelného příjmu a neohrozí váš rodinný rozpočet.

Půjčka pro každého? Nikoliv

Tzv. finská půjčka se sjednává přes internet. Stačí se zaregistrovat u některé nebankovní společnosti, uvést základní osobní údaje a operátor společnosti vás zkontaktuje s výsledkem, popřípadě vás požádá o doplnění dalších údajů a doložení dokladů. Tyto půjčky však nezíská každý, jak společnosti avizují. Posuzují, zda budete schopni půjčku splatit a zda neohrozí váš rodinný rozpočet.

Za půjčení zaplatíte vysoké poplatky

SMS půjčky nejčastěji využívají lidé, kteří jsou v hluboké finanční tísni a potřebují peníze ihned. S těmito půjčkami jsou ale spojeny vysoké poplatky a roční procentní sazba nákladů v řádek několika set procent. To je daň za dostupnost půjček i pro rizikové skupiny a také se do těchto poplatků promítá následné vymáhání peněz nebo ztráta peněz z neplatících zákazníků.

Pozor na lichváře – nový zákon je nevymýtil

S novým spotřebitelským zákonem se sice podstatně zredukoval počet lichvářských společností, ale stále můžete narazit na podvodníky. Ti vám sice půjčí bez jakéhokoliv prověřování vaší finanční situace, ale mnohdy vám nesdělí, jak a kam půjčku splatit a rovnou vám naúčtují penále. Na vaše zprávy nereagují a svou pohledávku předají exekutorovi. Půjčujte si proto pouze u prověřených a významných nebankovních společností a přečtěte si zkušenosti jejich klientů.

Rozhodčí doložky jsou značným rizikem

Velkým nebezpečím jsou rozhodčí doložky ve smlouvách. Fungují na tom principu, že případné spory neřeší nezávislý soud, ale rozhodce či rozhodčí soud. Podvodná firma může být s rozhodcem domluvena, aby rozhodl v neprospěch klienta, a takto poškozený klient nemá již nikde žádné dovolání. To však neznamená, že neexistují společnosti, které řeší spory přes seriózní rozhodčí soudy.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

Všechny podmínky smlouvy vám musí být srozumitelné. Jestliže se ve smlouvě vyskytuje cizí terminologie a čemukoliv nerozumíte, chtějte po společnosti vysvětlení smluvních podmínek. Pokud vám nevyhoví a na podpis smlouvy bude naléhat, obraťte se raději na jiného poskytovatele. Ve smlouvě si všímejte sankčních poplatků za pozdní splácení. I při jednodenním opoždění vám společnost může naúčtovat vysoké sankce.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček