Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Půjčka bez nahlížení do registru vám dovolenou nezachrání

Slouží totiž k řešení nouzovek. Každý rok pokukujeme po parádní dovolené u moře nebo zimních radovánkách na horách. A kdo by se na dovolenou po pracovním vytížení netěšil! Jenže někdy to s penězi na dovolenou zrovna moc nevyjde. Řešením pak může být půjčka, a pokud má rodina již nějaké finanční závazky a na běžný úvěr by už nedosáhla, může být volbou půjčka bez nahlížení do registru dlužníků.

Je však dobrým nápadem řešit naši touhu po zahraniční dovolené nebo po lyžovačce tímto způsobem? Jistě ne. Tato půjčka je totiž poměrně riziková a měla by sloužit pouze k řešení nouzových situací.

Nedostatek financí na zaplacení dovolené je většinou systémová chyba.

A tak se musí i systémově řešit. Pokud nám nevyjdou peníze na koupi dovolené, kterou jsme si vybrali a se kterou jsme předem počítali, je něco špatně. Většinou je důvodem nulový nebo příliš slabý návyk tvořit si finanční rezervu. Jenže zrovna finanční rezerva je základním kamenem zdravého hospodaření s rodinným rozpočtem.

Jak na to jít správně? Správná praxe je v tomto případě taková, že na dovolenou si odkládáme systematicky, dlouhodobě, nejlépe na oddělený a zdarma vedený účet. A odkládáme nejen na dovolenou, ale i na horší časy, kdy se do kupy semele třeba oprava auta i koupě nové pračky, protože ona se rozhodla, že sloužit už nebude – a oprava by byla podobně drahá jako nový přístroj s dvouletou zárukou. S finanční rezervou to zvládneme ustát bez ztráty kytičky.

Jenže, co když se finanční rezervy tvoří, ale na dovolenou to stejně nevyjde?

Kdo je schopen systematicky si tvořit finanční rezervy, většinou ani půjčku bez nahlížení do dluhových registrů k ničemu potřebovat nebude. Nicméně, život není jen černý nebo bílý. A někdy se to seběhne tak, že i lidé, kteří si finanční rezervy tvoří, se najednou ocitnou na suchu. K doplacení dovolené chybí pár tisícovek a termín splatnosti se neúprosně blíží.

Když k tomu tito lidé ještě mají i jiné půjčky, například hypotéku nebo spotřebitelský úvěr na domácí elektroniku, je najednou problémem půjčit si u banky na onen doplatek do ceny dovolené. Jako pohodlné řešení se nabízí právě půjčka bez nahlížení do registru dlužníků. Nikdo totiž moc nezkoumá, kolik dalších dluhů v domácnosti je. Jde většinou o půjčku na malou částku.

Je nabízené řešení správné? Pokud je to jen výjimka, pokud jsme si jistí budoucím příjmem a pokud se takový postup nestane pravidlem, tak ano.

Před podepsáním půjčky je váhavost výhodou

Jestliže má rodina příjmy, které zaručí, že i půjčku na doplacení dovolené budou schopni splatit, nic v cestě k penězům nestojí. Ale ať se chystáme podepsat smlouvu o jakékoliv půjčce, vždy váhejme a důkladně čtěme i počítejme.

Co nás musí zajímat především? Cena půjčky (tedy RPSN), měsíční splátky, celková částka zaplacená za půjčku. A také podmínky při problémech se splácením. Vstřícnost společnosti zanesená v jejích obchodních podmínkách značí poctivou praxi i úmysly.11.4.2018
Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček