Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

SMS půjčka ihned úplně každému. Jenže, kdo je ten „úplně každý“

Některé názvy půjček mohou být poměrně zavádějící. Ne že by byly klamavé, to ne. Jen ve svém názvu neobsahují veškeré informace v jasné a nezaměnitelné podobě. Typickým příkladem je SMS půjčka ihned úplně každému. V čem je problém? V případě tohoto úvěru je problematické označení „úplně každému“.

Všichni víme, že tohle je vyloženě nesmysl, protože úplně každý si úvěr prostě vzít nemůže. Jak je to s touhle půjčkou ve skutečnosti?

Půjčku si může vzít jen někdo

A kdo? To přesně definuje česká legislativa. Obecně možnost brát si úvěry definuje Občanský zákoník, tedy zákon č. 89/2012 Sb. Zde je v § 15 definována svéprávnost jako způsobilost k právním úkonům, tedy „způsobilost nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem (právně jednat).“

Zákon o spotřebitelském úvěru, který má číslo 257/2016 Sb., pak říká, že spotřebitelský úvěr může získat jen ten to, kdo je svéprávný. Jen ten totiž může podepsat smlouvu o úvěru. A podpis je platný (pokud byly dodrženy všechny další náležitosti smlouvy o půjčce a jednání o ní předcházející vlastnímu podpisu smlouvy).

Jak je to se svéprávností?

Všeobecně je známo, že svéprávnosti nabýváme automaticky zletilostí, tedy dosažením 18 let věku. Z toho plyne, že nikdo mladší 18 let v podstatě žádnou půjčku nedostane. Takže tu máme první velkou skupinku lidí, která do onoho „SMS půjčka ihned úplně každému“ prostě nezapadne.

A pak jsou tu ještě lidé, kteří zletilí sice jsou, ale soudně jim byla svéprávnost odebrána. Soud k tomuto rozhodnutí vedou zdravotní důvody dotyčných lidí, respektive jejich mentální stav. Jinak než soudně se v České republice svéprávnost odejmout nedá. Dospěli lidé bez způsobilosti k právním úkonům jakou pak druhou skupinkou lidí, kteří „SMS půjčku ihned úplně každému“ také nedostanou.

SMS půjčka ihned úplně každému je pouze pro skoro všechny

Ukázali jsme si, že reklamní slogany nejsou vždy napsány zcela podle skutečnosti, dochází k nim ke zkratkovitému označení, jehož pravý význam většinou poznáme, až se nad ním zamyslíme, případně až kontaktujeme poskytovatele úvěru za účelem získání podrobnějších informací o půjčce.

SMS půjčka, která je posle sloganu určena úplně každému v tomto případě bývá úvěrem, který bývá schvalován bez větších problémů. Jde o malou a rychlou půjčku. Není nutné dokládat potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, stačí výpis z účtu. Jedná se tzv. půjčku bez registrů - většinou se do nich nenahlíží, případně se méně závažné negativní zápisy v registrech téměř ignorují.

Také se nebere v potaz vysoký věk žadatele, pokud si o půjčku zažádá člověk v letech. Důchod je totiž opravdu zaručeným a stálým příjmem. A dluhy se také dědí. V neposlední řadě je nutné dodat, že mnohdy ke schválení takové půjčky není ani nutné vlastnit dva doklady totožnosti.


30.9.2019


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček