Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Stručná historie peněz

Téměř od počátku lidstva docházelo ke směně různého zboží. S vývojem civilizace bylo zapotřebí vymyslet, jak směnit zvířata, hospodářské plodiny a další důležité věci. Začaly se objevovat první kovové peníze a od 10. století papírové bankovky. Poodhalme si něco o historii peněz, a jak se v minulosti platilo.

Barterový obchod jako počátek všeho

Než se objevily první mince, probíhal mezi lidmi tzv. barterový obchod. Fungoval na principu výměny zboží za jiné. Museli jste ale nalézt takového člověka, který vlastnil Vámi chtěnou věc, a zároveň který přijmul věc Vaši. Barterový způsob obchodování si oblíbili i lidé v koloniální éře.

Nástup komoditních peněz

Časem barterový obchod nahradily zbožové (komoditní) peníze. Platilo se dobytkem, kožešinou, solí nebo plátnem. Záleželo na dané lokalitě, jaké zboží mělo největší hodnotu. Zbožové peníze se ale těžko dělily, skladovaly a mnohdy měly malou trvanlivost. V průběhu historie se ukázalo, že nejvhodnější komoditou pro platbu za jiné zboží je zlato.

První kovové mince

V 7. až 6. století před naším letopočtem obchodníci začali označovat zlaté, stříbrné a měděné slitky hodnotou a různými obrazci. Později se přešlo na ražení mincí, za jejichž ryzost a hmotnost se zaručil sám panovník. V naší zemi nechal razit první mince Boleslav I. kolem roku 970 n.l.

Přechod na papírové bankovky

Větší objem zlatých peněz se hůře uschovával a přepravoval a společnost vyvíjela tlak na zavedení nového druhu platidla. S nástupem 17. století vydaly významné bankovní domy v Evropě a Americe papírové bankovky, které byly kryty zlatem. V bance jste bankovky mohli vyměnit zpět za zlato. Jelikož bylo nepravděpodobné, že by všichni majitelé bankovek najednou požadovali zlato, banky většinu krytí zúročily půjčkami, což umožnilo vydat více bankovek, než kolik bylo zlata.

Jak to funguje dnes?

Některé způsoby plateb přetrvávají do dnešní doby, zejména v rozvojových zemích nebo u národů nedotčených civilizací. V méně vyspělých zemích se lidé uchylují k výměně zboží. Západní země využívají k platbám moderní technologie a stále častěji platí pomocí bankovního převodu či kreditní karty.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti