Odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Paragrafy 118 a 120 zákona o spotřebitelském úvěru uvádějí, co dělat, když chce jedna ze stran od smlouvy o spotřebitelském úvěru odstoupit.

Odstoupení od smlouvy

§ 118 upravuje odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru jiném než na bydlení. Ve lhůtě 14 dnů od uzavření smlouvy může spotřebitel od smlouvy bez uvedení důvodu odstoupit bez jakékoliv sankce. To ale mnoho lidí neví. Probíhá to písemně, rozhodující je datum na poštovním razítku. Odstoupením od smlouvy se spotřebitelský úvěr ruší.

Povinnosti spotřebitele pro odstoupení od smlouvy

Spotřebitel je povinen při odstoupení od smlouvy poskytovateli úvěru nejpozději do 30 dnů od odeslání odstoupení zaplatit jistinu poskytnutého úvěru, úrok za období ode dne, kdy byl spotřebitelský úvěr čerpán, do dne, kdy je jistina splacena a také případné nevratné poplatky zaplacené orgánům veřejné správy. Odstoupením od smlouvy zaniká i závazek ze smlouvy o doplňkové službě, pokud byla poskytnuta.

Výpověď smlouvy o spotřebitelském úvěru

Podle § 120 má spotřebitel nárok kdykoliv vypovědět spotřebitelský úvěr sjednaný na dobu neurčitou. Podání výpovědi je bezplatné a výpovědní doba nesmí být ve smlouvě stanovena delší než 1 měsíc. Poskytovatel úvěru má rovněž, je-li to ve smlouvě uvedeno, právo písemně vypovědět spotřebitelský úvěr sjednaný na dobu neurčitou. Stanovená výpovědní doba ale nesmí být kratší než 2 měsíce.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti