Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru

Paragrafy 118 a 120 zákona o spotřebitelském úvěru uvádějí, co dělat, když chce jedna ze stran od smlouvy o spotřebitelském úvěru odstoupit.

Odstoupení od smlouvy

§ 118 upravuje odstoupení od smlouvy o spotřebitelském úvěru jiném než na bydlení. Ve lhůtě 14 dnů od uzavření smlouvy může spotřebitel od smlouvy bez uvedení důvodu odstoupit bez jakékoliv sankce. To ale mnoho lidí neví. Probíhá to písemně, rozhodující je datum na poštovním razítku. Odstoupením od smlouvy se spotřebitelský úvěr ruší.

Povinnosti spotřebitele pro odstoupení od smlouvy

Spotřebitel je povinen při odstoupení od smlouvy poskytovateli úvěru nejpozději do 30 dnů od odeslání odstoupení zaplatit jistinu poskytnutého úvěru, úrok za období ode dne, kdy byl spotřebitelský úvěr čerpán, do dne, kdy je jistina splacena a také případné nevratné poplatky zaplacené orgánům veřejné správy. Odstoupením od smlouvy zaniká i závazek ze smlouvy o doplňkové službě, pokud byla poskytnuta.

Výpověď smlouvy o spotřebitelském úvěru

Podle § 120 má spotřebitel nárok kdykoliv vypovědět spotřebitelský úvěr sjednaný na dobu neurčitou. Podání výpovědi je bezplatné a výpovědní doba nesmí být ve smlouvě stanovena delší než 1 měsíc. Poskytovatel úvěru má rovněž, je-li to ve smlouvě uvedeno, právo písemně vypovědět spotřebitelský úvěr sjednaný na dobu neurčitou. Stanovená výpovědní doba ale nesmí být kratší než 2 měsíce.Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti