Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Online půjčku se nevyplácí nesplácet – co může nastat?

6.6.2018 – Sjednali jste si několik online půjček a dostali jste se do platební neschopnosti? Většina lidí své potíže řeší ihned, ale jsou i tací, kteří před svými problémy zavírají oči a úvěry nesplácí. Tím se však jejich špatná situace nevyřeší a mohou se dostat do vážných existenčních potíží. Vystavují se riziku exekuce, negativním záznamům v registrech dlužníků a „nálepky“ nedůvěryhodného klienta. Co může nastat při nesplácení úvěrů a jak vystoupit z bludného kruhu?

Ani u online půjček nepřehlížejte upomínky od věřitelů

Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají a nestane se, že by na vás při nesplácení zapomněli. Jako první vám zašlou písemnost, v níž vás upozorňují, že jste neuhradili splátku včas. Naúčtovat vám mohou smluvní pokutu nebo sankci, která však nesmí být vyšší než 0,1 procenta denně z částky, v níž jste v prodlení. V případě, že jste nezaplatili jednu splátku po dobu delší než dva měsíce nebo jste nesplatili více než dvě splátky, může věřitel úvěr zesplatnit nebo ho předat inkasní agentuře.

Co znamená „zesplatnění půjčky“?

Zesplatnění online půjčky je pro věřitele nejkrajnějším řešením a přistupují k němu tehdy, když nereagujete na upomínky, nezřídili jste si nový splátkový kalendář a přestali jste úvěr zcela splácet. Zesplatněním úvěru prohlásí věřitel dluh za splatný a dlužnou částku vymáhá přes exekutora. Zesplatnění půjčky musí být vždy uvedeno v obchodních podmínkách smlouvy o spotřebitelském úvěru.

Před věřiteli se neschováte

Nesplácení úvěru má negativní dopad na váš život. Předejděte exekučnímu řízení a vyjednejte s věřiteli nový splátkový kalendář. Projevte ochotu úvěr splatit – věřitelé na nové podmínky obvykle přistoupí. Řešte své finanční problémy s věřiteli již tehdy, jakmile si nebudete jisti, zda zvládnete splácet úvěr ve smluvených splátkách. Vyhnete se problémům s exekucí a ztrátě majetku.

Zhodnoťte své příjmy a výdaje

Mějte přehled o všech svých příjmech a výdajích. Shrňte své měsíční výdaje a porovnejte je s příjmy. Pokud je výdajová stránka vyšší a zatěžuje váš rodinný rozpočet, zkuste si o úspoře peněz promluvit s finančním poradcem, zajistěte si další příjem nebo odprodejte nepotřebný majetek. Naopak se vyvarujte dalšímu zadlužování, protože ve své špatné finanční situaci získáte půjčku za nevýhodných podmínek.

Tip: Více se dozvíte v článku Jak si sestavit rodinný ropočet.

Nejkrajnější řešení – osobní bankrot

Ne vždy musí nesplácení závazků vyústit v exekuci. Ochrání vás před ní vyhlášení osobního bankrotu. Podmínkou je, abyste měli závazky u minimálně dvou věřitelů a zvládli během pěti let splatit třicet procent všech svých závazků. Po celou dobu si musíte vystačit se životním minimem. Všechny příjmy převyšující tento základ poplynou na úhradu závazků.Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček