Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Podmínky oddlužení byly v roce 2019 výrazně zmírněny, zahájit osobní bankrot teď může každý

29.10.2019

Každý, kdo potřebuje využít možnosti oddlužení, to může od července roku 2019 zkusit, aniž by byl předem odmítnut. Režim oddlužení totiž nastupuje automaticky po podání oznámení, které je vcelku jednoduché. Zda byla insolvence úspěšná, a bude i uznaná, o tom rozhodne až po třech letech jejího trvání soud. Navíc bude moci přistupovat k udělování výjimek. Česká republika se tím přizpůsobila evropskému trendu.

Konzumní život s sebou nese i vyšší procento výdajů na dluh

Konzumní život, do kterého jsme se v posledních letech vrhli, je založen na finančním úspěchu, na vysokých výdajích a na vlastnění spousty věcí a využívání velkého množství moderních služeb. Jenže ne všichni mají možnost žít tímto způsobem a nezadlužovat se u toho. Kdo však konzumní styl nevyznává, často je vyloučen, což platí zejména v kolektivech dětí a mladých lidí.

Dostupné půjčky jsou rizikem

Nebankovní půjčky bez registrů a půjčky bez doložení příjmů mohou vést až k insolvenci Nadměrný počet drobných půjček s nízkými splátkami je často tím, co přivede jednotlivce i rodiny do platební neschopnosti, která se dá od jistého bodu řešit už jen vyhlášením osobního bankrotu. Tím se výrazně zpomalí tempo povinného splácení, navíc je umožněno nezaplatit velkou část dluhu, ten je ze zákona prostě odpuštěn.

Malé půjčky s malými splátkami totiž vypadají na první pohled nevinně. Ale jen do doby, než jsou všechny splátky daného měsíce sečteny dohromady a než si dlužník uvědomí, že musí splácet tisíce, i desetitisíce měsíčně. Při nesplacení se částky navyšují ještě o pokuty a poplatky. To vyústí v neschopnost dlužníků nadále splácet všechny závazky, přičemž se dluh stále navyšuje.

Ze zadlužení může vést osobní bankrot, který je nově snadno dosažitelný

V červenci tohoto roku nastaly velké změny zejména ve vyhlášení osobního bankrotu. Zatímco do července rozhodoval o vyhlášení insolvence soud na základě složité analýzy žadatelových budoucích příjmů, kde se dokazovalo, že bude možnost splatit alespoň 30 procent dluhu do tří let, je nyní vyhlášení osobního bankrotu jen otázkou formalit, jde v podstatě o automatický proces. Samotné soudní řízení nastane až zpětně, po třech letech trvání insolvence.

Insolvenční správce tu samozřejmě funguje i nadále a je nadále nutné mu platit. Právě insolvenční správce bude v soudním procesu na konci trvání insolvence tím, kdo bude vystupovat jako nejdůležitější svědek průběhu období s vyhlášeným osobním bankrotem – zda dlužník splácel, kolik splácel, zda se snažil, aby na splátky vydělal maximum možného, apod.

30 procent do tří let nebo 60 procent do dvou let

I nadále platí, že insolvence je uznaná, pokud dlužník splatí 30 procent dluhů během tří let. Má však možnost rychlejšího průběhu, kdy se dá splatit během dvou let 60 procent dluhu. Novinka je i v přístupu k dluhu.

Přednost při splácení má totiž samotný dluh, samotná půjčka. Úroky, sankce a poplatky jsou odsunuty až za ni. To v podstatě znamená, že se poskytovatelé půjček k úrokům a poplatkům vůbec nemusejí dostat. Ze strany zákona jde o motivaci k nižšímu úročení, respektive k nižšímu RPSN bankovních i nebankovních půjček a k zodpovědnějšímu půjčování.

Nový způsob vyhlášení insolvence ušetří spoustu peněž na advokáty

Vyhlášení osobního bankrotu bývalo drahou záležitostí. Analýza budoucích příjmů klienta nebyla zcela snadná, proto stát stanovil možnost vysokého poplatku za zpracování návrhu na insolvenci. Nově jde jen o jednoduchou formalitu, která je levná a často dostupná i zcela zdarma.


Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti