Dnes je pátek 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Nejdůležitější ukazatel ceny úvěru? RPSN

Za základní údaj vypovídající o ceně úvěru se považuje RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Zahrnuje v sobě totiž jak úrokovou sazbu, tak i všechny poplatky s půjčkou spojené, tudíž dobře informuje o úrovni platebních podmínek úvěru.

Budete-li si všímat RPSN, podaří se vám lépe zorientovat v široké nabídce úvěrů finančních institucí a vybrat ten pravý.

Výpočet RPSN

Na základě zákona o spotřebitelském úvěru jsou všichni věřitelé povinni u svých produktů RPSN uvádět a spotřebitele tak objektivně informovat o nákladech spojených s půjčkou. V příloze číslo 5 zákona je uveden vzorec, podle kterého se vypočítá. K základním parametrům pro výpočet patří výše úvěru, výše splátek, poplatky a další platby, termín poskytnutí, lhůty splatnosti splátek a poplatků. (Jak se počítá RPSN se můžete dozvěšdět také v tomto článku).

Výhody oproti úrokové míře

Oproti úrokové míře má roční procentní sazba nákladů dvě velké výhody. První z nich představuje povinnost věřitelů uvádět RPSN ze zákona u svých produktů. Druhou je zohlednění nejen platby jistin a úroků, ale také dalších nákladů s úvěrem spojených. Jednoduše řečeno, údaj o úroku nám sděluje pouze cenu vypůjčených peněz, ovšem RPSN v sobě zahrnuje všechny náklady s úvěrem spojené po dobu jednoho roku.

Ostatní náklady na půjčku

Co patří k ostatním nákladům spojeným s úvěrem? Jsou to především nejrůznější poplatky. Setkáváme se s poplatky za posouzení žádosti o půjčku, za uzavření smlouvy, za převod peněz, za správu úvěru, za vedení účtu, za pojištění schopnosti splácet a mnohé další. Ty mohou půjčku značně prodražit, ač to tak třeba na první pohled nebude vypadat. Zhodnocení RPSN nám tedy pomůže objektivněji se rozhodnout a dozvíme se přesně, jaké peníze nás ročně bude stát půjčka navíc. Ideálně by RPSN mělo být shodné s úrokovou sazbou, to se ale v praxi nestává. Poplatkům se většinou nevyhneme, v našem zájmu ale je, aby jich bylo co nejméně a tvořily co nejnižší částku.







Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti