Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Náklady na topení jako největší položka

Žádný byt nebo dům se neobejde bez topného systému. Kdo by také chtěl mít doma v chladném období zimu? Náklady na topení ale tvoří podstatnou položku v nájmu, proto řada lidí hledá způsoby, jak za topení platit co nejméně. Čím tedy topit a ještě ušetřit? Uhlím, dřevem, plynem nebo elektřinou?

Topení dřevem

Topení dřevem je nejlevnější způsob vytápění domu, na rozdíl od elektřiny, za niž byste zaplatili až čtyřikrát více peněz. Vytápění dřevem navíc šetří životní prostředí, protože se během spalování nevytváří skleníkové plyny. Palivové dřevo Vám doveze dodavatel až k Vám domů a je připraveno ihned k topení v kamnech, kotlích nebo krbech. Na druhou stranu na polena potřebujete dostatečné skladové prostory a pro někoho může být obtěžující ruční přikládání dřeva do kamen, vybírání popela a větší starost o komín.

Topení uhlím

Uhlí je populární pro svou nízkou cenu, ale od ledna 2022 budete moci provozovat pouze kotle emisní třídy 3 a vyšší, což bude vyžadovat výměnu starých kotlů. Výborný je automatický kotel na uhlí, který si sám bere palivo ze zásobníku a vypouští méně emisí. Pokud tedy uvažujete o topení uhlím, dejte spíše přednost černému uhlí. To tolik neznečišťuje ovzduší, má větší výhřevnost a spotřebujete ho méně než hnědého uhlí. Náklady na topení uhlím se ale pomalu zvyšují kvůli ekologické dani a DPH.

Topení elektřinou

O topení elektřinou by měli přemýšlet zejména majitelé nízkoenergetických domů s nízkou tepelnou ztrátou, v ostatních domech by se provoz elektrokotle nevyplatil. Zatímco u jiných způsobů vytápění musíte kotel napojovat na komín, u elektrokotle se tomu zcela vyhnete. Elektrické kotle mají tichý provoz, dobře vyhřejí prostor a můžete je obsluhovat na dálku. Ideální je zkombinovat vytápění elektřinou s tepelným čerpadlem, které využívá tepelnou energii ze vzduchu nebo vody a je napájeno ze sítě. Jeho pořizovací cena je ale vyšší.

Topení plynem

Topení zemním plynem je vysoce komfortní a při spalování v plynovém kotli se tvoří nízké emise. Nejúčinněji prostory vytopí moderní plynové kondenzační kotle. Klasické plynové kotle je zapotřebí správně nastavit na potřebný výkon, abyste měli doma teplo i v mrazech. Nesprávně nastavený kotel se často spíná a tím dochází k vyšším ztrátám a spotřebě plynu. Vytápění plynem je ale vcelku nákladné a vývoj cen plynu nejistý. Ke všemu musíte provádět pravidelné revize kotle a komína.

Čím tedy topit?

Vždy přihlédněte k typu nemovitosti a Vašim finančním možnostem. U nových domů se vyplatí plyn nebo kombinace elektřiny a tepelného čerpadla, u starších domů topné systémy na dřevo a uhlí.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti