Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Dávejte si pozor na odcizené doklady

Nikdy nevíte, kdy Vám někdo odcizí peněženku s doklady, nebo kdy ji nechtěně vytrousíte. Pokud se ztracený občanský průkaz dostane do podvodných rukou, mohou se po čase vyloupnout dluhy, o jejichž existenci jste neměli tušení. Co dělat při ztrátě občanského průkazu? Poradíme Vám, jak postupovat!


Ztrátu a odcizení neprodleně oznamte

Ztrátu občanského průkazu oznamte ihned po zjištění na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností, nejlépe v místě svého trvalého bydliště. Úřad Vám vydá potvrzení o ztrátě a doklad se tak stává neplatným. Pozor, toto potvrzení nenahrazuje Váš občanský průkaz! V případě odcizení je věc vhodnější oznámit na Policii České republiky, která s Vámi sepíše protokol a občanku zanese do evidence jako odcizenou. S potvrzením o odcizení se dostavíte na úřad.

Co potřebujete k žádosti o novou občanku

Současně s nahlášením ztráty požádejte o nový občanský průkaz. K identifikaci Vaší osoby předložte rodný list nebo jiný doklad. Za vydání občanky z důvodu ztráty a odcizení zaplatíte správní poplatek ve výši 100 Kč a hradíte jej v pokladně úřadu obce s rozšířenou působností.

Rychlý občanský průkaz s omezenou platností

Na Vaši žádost lze vyhotovit tzv. rychlý občanský průkaz bez strojově čitelných údajů, s platností po dobu 1 měsíce. Tento občanský průkaz Vám úřad vydá pouze v případě, že současně požádáte o klasický občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Pro vyřízení rychlé občanky potřebujete dvě fotografie a 100 Kč na zaplacení správního poplatku. O tento typ dokladu musíte požádat u úřadu obce s rozšířenou působností podle místa svého trvalého bydliště.

Kdy Vám hrozí pokuta?

Pozor si dejte na lhůtu, do kdy musíte požádat o nový občanský průkaz. Učiňte tak nejpozději do 15 dnů od chvíle, kdy jste přišli o ten původní. Za nedodržení lhůty Vám hrozí pokuta ve správním řízení až do výše 10 000 Kč. Za prokazování občankou vedenou jako ztracenou nebo ukradenou, můžete zaplatit pokutu až do výše 15 000 Kč.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti