Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Co si rozmyslet před podpisem úvěrové smlouvy

Ze všech stran na nás útočí reklamy s půjčkami. Dozvídáme se z nich, jak jsou úvěry dostupné, výhodné a součástí moderního stylu života. Podepsáním úvěrové smlouvy se ale zavazujete k pravidelným měsíčním splátkám. Co si proto rozmyslet, než úvěrovou smlouvu podepíšete?

Skutečně úvěr potřebujete?

Před sjednáním půjčky se zamyslete, zda úvěr skutečně potřebujete a jaké jsou Vaše finanční možnosti. Možná i Vy chcete z úvěru financovat koupi věci, bez které byste se obešli. O úvěru je vhodné přemýšlet tehdy, když uvažujete o vlastním bydlení, automobilu nebo nezbytném vybavení do domácnosti.

Máte peníze na splátky?

Před podpisem smlouvy reálně zvažte své finanční možnosti, a zda jste schopni úvěr splatit. Splátky zatíží Váš rodinný rozpočet, a pokud jste doteď nezvládli nic uspořit, těžko budete dávat dohromady peníze na splátky. Pro přehled si vytvořte soupis příjmů a výdajů. Pokud jsou výdaje vyšší než příjmy, mělo by Vás to varovat před zadlužováním.

Rozumíte smlouvě?

Vybrali jste si úvěr a dokonce Vám jej finanční instituce schválila? Před podpisem smlouvy se pečlivě seznamte se všeobecnými obchodními podmínkami. Nikdy neuzavírejte smlouvu, aniž byste neznali všechny povinnosti, které z ní vyplývají. Jakmile nebudete něčemu rozumět, ptejte se. Solidní společnost Vám ochotně odpoví.

Proč dokládat dokumenty

Obecně platí, že čím je úvěr dostupnější, tím stoupá riziko, že jej nebudete schopni splácet. Zodpovědní poskytovatelé půjček proto vyžadují od žadatelů doložení určitých dokumentů, čímž si ověřují jejich schopnost splácet úvěr. Oblíbené nebankovní půjčky bez doložení příjmů jsou pak přirozeně rizikovější než úvěry s větší "byrokracií". Nebraňte se větší míře papírování, získáte nižší úrokovou sazbu a jistotu, že se nedostanete do dluhových problémů.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti