Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak být zodpovědným dlužníkem?

Zodpovědné chování a jednání by mělo být součástí našich životů. Co se týká zadlužování, i zde je nutná určitá míra zodpovědnosti.

V dnešní době se najde spousta dlužníků, kteří sjednané půjčky nesplácejí a dostávají se do dluhové pasti nebo exekuce. Předejděte těmto problémům a staňte se zodpovědným dlužníkem. U věřitelů Vám to zlepší pozici.

Kolik si půjčit?

Vidina snadno získaných peněz je lákavá. Finanční instituce nabízejí půjčky v řádech tisíců až statisíců a my tomuto pokušení lehce podlehneme. Při žádosti o půjčku se řiďte pravidlem, že si půjčíte pouze tolik, kolik skutečně potřebujete a kolik budete schopni splácet. Další úvěr si sjednejte nejdříve po splacení toho předešlého.

Porovnejte poskytovatele

Úvěr vybírejte pečlivě. Porovnejte nabídky více poskytovatelů a nepodepisujte smlouvu pod nátlakem. Zvolte raději spotřebitelský úvěr u banky či zavedené nebankovní společnosti. Máte u nich jistotu solidního jednání a možnost nastavit si parametry půjčky.

Rozpočet domácnosti pod kontrolou

Zodpovědným dlužníkem je také osoba, která má přehled o svých financích. Průběžně sledujte své příjmy a výdaje a mějte rodinný rozpočet pod kontrolou. Pro případ nečekaných událostí si vytvořte peněžní rezervu pro úhradu splátek.

Objevily se problémy se splácením?

Jakmile se objeví první problém se splácením, komunikujte s věřitelem a nabídněte mu nový splátkový kalendář. Seriózní společnost se bude snažit vyjít Vám vstříc. Pro zvýšení příjmové stránky seškrtejte výdaje, najděte si brigádu nebo si domluvte přesčasy. Řešením je také prodej nepotřebného majetku. Neuchylujte se k dalšímu půjčování, a pokud cítíte, že jste se ocitli v bezvýchodné situaci, obraťte se na bezplatnou finanční poradnu pro pomoc s dluhy.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti