Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Vyhýbá se dlužník splácení?

Na to, komu půjčujte své peníze, si musíte dát pozor. Může se stát, že dlužník nebude reagovat na upomínky a své závazky nesplatí. Jak přimět takového člověka k zaplacení dluhu? Poradíme Vám, jak se zachovat, když se dlužník úmyslně vyhýbá splátkám.

Prověřte si zájemce o půjčku

Před uzavřením smlouvy si zjistěte majetkové poměry zájemce o půjčku. Napoví Vám to, zda bude schopen půjčku splácet. Chtějte znát jeho pravidelné příjmy, a zda na jeho majetek není uvalena exekuce. Podepsanou smlouvu nechte úředně ověřit, aby se dlužník později nevymlouval, že smlouvu za něj podepsal někdo jiný.

Zástavní právo a ručení

Pojistěte se proti nesplácení dluhu a zajistěte půjčku zástavním právem nebo ručením. Pokud dlužník nesplatí svůj závazek, ručitel má za povinnost jej zaplatit. Zástavní právo znamená, že dlužník nebo třetí osoba zastaví movitý nebo nemovitý majetek a v případě neuhrazení dluhu jej může věřitel prodat v dražbě.

Trvejte na pravidelných splátkách

Buďte důslední a trvejte na pravidelných splátkách do smluveného termínu. Pár dní před splátkou upozorněte dlužníka na blížící se splatnost. Zkontrolujte si, zda částka skutečně dorazila na Vás účet. Obrňte se proti výmluvám dlužníka, že tento měsíc nevyšel s penězi a že částku uhradí s další splátkou. Buďte neústupní a uvědomte dlužníka o možných sankcích. Můžete jej ke splácení i pozitivně motivovat, třeba snížením úrokové sazby.

Co dělat, když dlužník nekomunikuje?

Co si počít, když dlužník nereaguje na upomínky a úmyslně se vyhýbá kontaktu? Obraťte se na společnost, která vymáhá pohledávky. Taková společnost disponuje šikovnými právníky a má s vymáháním dluhů bohaté zkušenosti. Spoluprací máte šanci dostat svou pohledávku zpět, nebo alespoň její část. Další možností je podat žalobu k soudu. Před jejím podáním písemně vyzvěte dlužníka k vrácení půjčky a do jaké lhůty tak musí učinit.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti