Dnes je sobota 27.červenec, svátek má Věroslav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak probíhá změna trvalého bydliště

Rozhodli jste se změnit místo trvalého pobytu? Pak vás nemine pár kroků, naštěstí nijak extra složitých. Délka celého procesu se odvíjí od toho, na kolika dokladech a v kolika institucích budete mít povinnost tuto změnu následně ohlásit.

První kroky vedou na úřad

Vaše první kroky povedou na obecní úřad, úřad městské části či obvodu v místě nového trvalého bydliště. Zde je třeba vyplnit formulář s názvem „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“, který se dá předem prohlédnout a stáhnout na stránkách MVČR.

Jak doložit novou adresu

Nová adresa se musí nějak doložit. Majitel nemovitosti přinese výpis z katastru či kupní smlouvu s razítkem katastru. Nájemník dokáže svou novou pobytovou adresu nájemní smlouvou. Další variantou je předložení potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením nového místa trvalého pobytu. Souhlas musí být buďto úředně ověřený, nebo provedený osobně přímo na ohlašovně. Kdo kupuje nemovitost, musí počkat s ohlášením do doby přepsání majitele v katastru nemovitostí.

Prozatímní „občanka“

Dalším krokem je vydání prozatímního dokladu v podobě žluté kartičky, jelikož stávající občance se odstřihne roh a stane se neplatnou. Kartička s názvem "Potvrzení o změně trvalého pobytu" má na sobě uvedenu jak starou, tak i novou adresu. Poslední krok první etapy zahrnuje správní poplatek ve výši 50 Kč.

Žádost o nový občanský průkaz

Na úřadě ale ještě chvíli zůstanete, jelikož u jiné přepážky se žádá o vydání nového občanského průkazu. A to do 15 dnů od zažádání o změnu trvalého pobytu. Je to bez poplatku a nový průkaz je hotový do 30 dnů.

Kde nové místo trvalého pobytu ohlásit

Přichází asi nejméně populární část změny trvalého bydliště: nahlásit ji všude, kde je to potřeba. Zdravotní pojišťovna díky propojeným registrům někdy provede změnu sama, stále ale platí oznamovací povinnost do 30 dnů. Podnikatelé nemusí změnu trvalého bydliště hlásit na živnostenském úřadu, zde se hlásí pouze adresa sídla podnikatele a to se správním poplatkem 100 Kč. Lidé pobírající důchod přes složenky musí změnu bydliště hlásit na poště. Ti, kteří jej dostávají na bankovní účet, zašlou dopis přímo ČSSZ s vlastnoručním podpisem. O nový řidičský průkaz se žádá, pokud jde o stěhování mimo původní obec, jakákoliv změna se hlásí do 5 dní a správní poplatek činí 50 Kč. Do „velkého techničáku“ jsou doplněny nové údaje, „malý techničák“ je vydán nový na dopravním odboru, jde o změnu v registru vozidel se správním poplatkem 50 Kč.

Další instituce, které zajímá změna trvalého bydliště

Kam dál změnu trvalého bydliště nahlásit? U každého člověka to bude trochu jiné. Pohlídejte si hlavně tyto instituce:

  • Úřad práce
  • Banky
  • Pojišťovny
  • Dodavatelé energií
  • Lékaři
  • Zaměstnavatel či škola
  • Telefonní operátor
  • Pošta (SIPO, poplatky za televizi a rozhlas)


Co je to vlastně trvalé bydliště

Ještě pár slov o tom, co to vlastně místo „trvalého pobytu“ či „trvalého bydliště“ znamená. Pro člověka nevytváří tento údaj žádný nárok na bydlení v daném místě, nenahradí smlouvu či vlastnické právo. Právní úpravu zajišťuje zákon o evidenci obyvatel. Jde o adresu určenou hlavně pro jednání s úřady.

Přihlášení občana k trvalému pobytu nepřináší žádná práva k tomuto místu ani nezakládá žádné zvláštní právní vztahy k vlastníkovi nemovitosti. Tomu nevznikají žádná práva ani povinnosti.

Proč někteří pronajímatelé bytů nechtějí, aby měl nájemník přihlášen v bytě trvalý pobyt? Třeba proto, že místo trvalého pobytu je důležitým vodítkem pro exekutory. Majitel neprávem zabavených věcí není naštěstí úplně bezbranný, zákon na podobné situace pamatuje, přesto se každý raději nedorozumění s exekutory vyhne.



25.6.2018





Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti