Jak ušetřit za topení

Věděli jste, že topení tvoří více než polovinu nákladů za energie? Vyplatí se proto provést pár změn a rázem ušetříte bez námahy až několik tisíc korun. Uvidíte, že jarní vyúčtování pro Vás nebude noční můrou, ale příjemným překvapením. Třeba se dočkáte přeplatku, za který pojedete na dovolenou. Jak na to? Odtajněme si pár triků, které skutečně fungují!

Hýčkejte si teplo

Nemusíte hned stahovat topení a chodit v pletených ponožkách, abyste ušetřili. Schválně se podívejte na délku závěsů a záclon. Sahají až na zem? V zimě nastává doba zkracování! Jejich lem by měl končit nad radiátory. Místnost se prohřeje a zároveň do ní neproniká studený vzduch zvenčí. Dobře poslouží i hliníková fólie. Když ji dáte za topení, chytře odrazí teplo zpět do místnosti. Chybou je zakrývat topení nábytkem nebo oblečením – energie se Vám mohou zvýšit až o 10 %.

Snižte teplotu

Snížením teploty o jediný stupeň ušetříte až 6 % energií. V ložnici udržujte příjemnou teplotu na spaní od 18 do 20 °C. V obývacím pokoji si klidně přitopte na 22 °C. Na chodbách stačí teplota 17 až 19 °C, naopak v koupelně si dopřejte 22 až 24 °C. Při odchodu z domova snižte teplotu na 17 °C. Při této teplotě zdi nevychladnou. Stálou teplotu pomohou udržet termostatické hlavice.

Pečujte o topení

Na začátku topné sezóny se přesvědčte, že je topení odvzdušněné. Poznáte to podle toho, že hřeje celá jeho část. Pokud je v něm vzduch, požadované teploty v místnosti dosáhnete při vyšší spotřebě. Radiátory pravidelně vysávejte. Vrstva prachu může bránit šíření tepla.

Větrejte krátce, ale důkladně

I v zimě se musí větrat. Nejen kvůli výměně vzduchu, ale také pro zvýšení vlhkosti. Dostatečná vlhkost zvýší pocit tepla o 2 až 3 °C. Větrejte krátce 5 až 10 minut, za to intenzivně. Stěny nestačí vychladnout a místnost poté rychle zahřejete na předešlou teplotu.

Utěsněte všechny škvíry

Z běžného bytu uniká spárami teplo za 2 500 Kč. Prohlédněte těsnění oken. Pokud v nich objevíte spáry, důkladně je utěsněte. Stará okna vyměňte za nová a balkón zasklete, protože vzduchová stěna méně ochlazuje venkovní stěny. Majitelům domů se vyplatí investice do zateplení stěn domu, izolace podlahy a nového topného systému.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti