Dnes je pátek 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak získat podporu v nezaměstnanosti?

Podpora v nezaměstnanosti je malou finanční náplastí, když nemůžete sehnat práci. Pokud jste právě teď v situaci, že se musíte přihlásit na Úřad práce, bude se Vám hodit přehled, na co všechno máte nárok a jak získat podporu v nezaměstnanosti.

Délka podpory

Podporu v nezaměstnanosti dostanete po registraci na Úřadu práce. Tuto podporu pobíráte po určité časové období. Lidé do 50 let věku dostávají podporu pět měsíců, lidé od 50 do 55 let osm měsíců a lidé nad 55 let jedenáct měsíců. Dobrou zprávou je to, že i k podpoře si můžete přivydělat až polovinu minimální mzdy, ale tento přivýdělek si můžete najít až po registraci na ÚP a jeho výši pravidelně dokládáte.

Výše podpory

První dva měsíce obdržíte podporu ve výši 65 % průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání, maximálně však 0,58 násobek průměrné mzdy v ČR. Další dva měsíce činí podpora 50 % dřívějšího výdělku a po zbytek doby dosahuje pouze 45 %. V případě, že jste pracovní poměr ukončili bez vážného důvodu sami nebo dohodou, máte nárok po celou dobu jenom na 45 %. Po skončení období nároku na podporu v nezaměstnanosti přecházíte na sociální dávky ve výši životního minima.

Kdo má nárok na podporu?

Podporu v nezaměstnanosti dostane každý občan ČR, který je registrován na ÚP, aktivně se uchází o práci a v posledních dvou letech platil alespoň 12 měsíců sociální pojištění. Toto pojištění mohlo plynout ze zaměstnání, podnikání nebo z náhradní doby zaměstnání, když jste pečovali o dítě do čtyř let věku či pobírali invalidní důchod třetího stupně. Naopak podporu nezískají starobní důchodci a lidé na nemocenské.

Doklady pro přiznání podpory

Na Úřad práce si nezapomeňte vzít s sebou evidenční list důchodového pojištění, potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list), potvrzení od zaměstnavatele o výši průměrného výdělku, doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti a osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání na účasti důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné.







Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti