Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jaké údaje musí poskytovatel půjčky trvale zpřístupnit

Poskytovatel půjčky musí spotřebiteli trvale zpřístupnit některé informace, a to zpravidla na internetu nebo v listinné podobě. Které to jsou, ošetřuje § 92 zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb.

Informace o poskytovateli úvěru

Základem jsou samozřejmě údaje o samotném poskytovateli. Kontaktní údaje zahrnují poštovní adresu, telefon a email. Snadno dohledatelné musí být oprávnění k činnosti. Na stránkách poskytovatele se musíte také dozvědět, jaké informace budou od vás vyžadovány za účelem posouzení vaší úvěruschopnosti.

Podrobnosti o úvěru

Následují obecné informace o poskytování úvěru, účelovosti či bezúčelovosti, zda je vyžadováno zajištění a jaká je úroková sazba. Upřesněna je pevná i pohyblivá úroková sazba. Uvádí se reprezentativní příklad výše úvěru, jeho celkových nákladů, celkové splacené částky a RPSN. Jsou-li s úvěrem nějaké další náklady, nesmí být zatajeny. Každého bude asi zajímat možnost splácení úvěru včetně výše, počtu a četnost splátek. Je možno úvěr předčasně splatit? Pak musí být stanoveny podmínky tohoto kroku.

Jak je to s doplňkovými službami

Co se týká ocenění nemovité věci, musí být jasně patrné, zda má spotřebitel povinnost jej provést a jaké z toho pro něj vyplynou náklady. Někdy je podmínkou pro získání spotřebitelského úvěru za uvedených podmínek i uzavření smlouvy o doplňkové službě. V tom případě je to potřeba upřesnit včetně informace, zda je spotřebitel omezen na nabídku daného poskytovatele a jaké budou důsledky nedodržení závazků.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti