Jaké údaje musí poskytovatel půjčky trvale zpřístupnit

Poskytovatel půjčky musí spotřebiteli trvale zpřístupnit některé informace, a to zpravidla na internetu nebo v listinné podobě. Které to jsou, ošetřuje § 92 zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb.

Informace o poskytovateli úvěru

Základem jsou samozřejmě údaje o samotném poskytovateli. Kontaktní údaje zahrnují poštovní adresu, telefon a email. Snadno dohledatelné musí být oprávnění k činnosti. Na stránkách poskytovatele se musíte také dozvědět, jaké informace budou od vás vyžadovány za účelem posouzení vaší úvěruschopnosti.

Podrobnosti o úvěru

Následují obecné informace o poskytování úvěru, účelovosti či bezúčelovosti, zda je vyžadováno zajištění a jaká je úroková sazba. Upřesněna je pevná i pohyblivá úroková sazba. Uvádí se reprezentativní příklad výše úvěru, jeho celkových nákladů, celkové splacené částky a RPSN. Jsou-li s úvěrem nějaké další náklady, nesmí být zatajeny. Každého bude asi zajímat možnost splácení úvěru včetně výše, počtu a četnost splátek. Je možno úvěr předčasně splatit? Pak musí být stanoveny podmínky tohoto kroku.

Jak je to s doplňkovými službami

Co se týká ocenění nemovité věci, musí být jasně patrné, zda má spotřebitel povinnost jej provést a jaké z toho pro něj vyplynou náklady. Někdy je podmínkou pro získání spotřebitelského úvěru za uvedených podmínek i uzavření smlouvy o doplňkové službě. V tom případě je to potřeba upřesnit včetně informace, zda je spotřebitel omezen na nabídku daného poskytovatele a jaké budou důsledky nedodržení závazků.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti