Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kam na úřady po svatbě

Vstup do manželství je velkým krokem a ani běhání po úřadech vás nemine. Jak před svatbou, tak po ní. Nevyhnete se několika jednáním ani výměně dokladů. Hlavními důvody bývají změna příjmení, změna bydliště a změna rodinného stavu na dokladech.

Ženy se více „naběhají“

Ženy mají kvůli pravděpodobné změně příjemní situaci složitější. Čeká je výměna občanského i řidičského průkazu. Změna příjmení se musí nahlásit u lékaře, zaměstnavatele, v pojišťovně, u telefonního operátora, dodavatelů energií a v dalších institucích.
Banka si eviduje nový OP, bude vám následně vydána nová platební karta s jiným příjmením a změní se podpisový vzor. Zapomenout by se nemělo ani na výměnu cestovního pasu. Ten bude stát 600 Kč. Za přepis údajů v registru vozidel se platí 50 Kč. Změna údajů v živnostenském listě či koncesní listině u podnikatelek stojí 100 Kč. Změnu jména je potřeba nahlásit i na katastrálním úřadě. Vyměnit si žena bude muset i věrnostní karty u obchodníků. Rozhodně toho tedy není málo.

Lhůty pro nové doklady

Jaké jsou lhůty pro zažádání o nové doklady? Řidičský průkaz se musí řešit do 5 dnů od změny. Cena za něj je 50 Kč, ve lhůtě do 5 dnů 500 Kč. O občanský pas se žádá do 15 pracovních dnů od obdržení oddacího listu. Podnikatelka nahlašuje změnu příjmení na příslušném živnostenském odboru do 15 pracovních dnů od vzniku této změny. Předkládá se i oddací list.

Jak je to u mužů

Muži mívají obíhání úřadů jednodušší, jelikož většinou nemění příjmení. Pokud náhodou ano, čekají je stejné kroky, jako jsou výše popsané u čerstvě vdaných žen.

Muž, který má novější občanský průkaz vydaný od roku 2012, s neuvedeným rodinným stavem, nemusí dělat nic. Pokud chce na dokladu nový stav uvést či jej změnit, zažádá po svatbě o vydání nového se stavem „ženatý“ a zaplatí za něj 500 Kč. Řidičský průkaz výměnu nevyžaduje, stav se na něm neuvádí.

Jak je to se zdravotní pojišťovnou

Zdravotní pojišťovny jsou napojeny na evidenci obyvatel a změna příjmení by měla proběhnout automaticky. Není od věci si to raději zkontrolovat, klidně jen telefonicky. Vystavena bude i nová kartička pojištěnce. Automaticky se změna promítne na ČSSZ a finančním úřadu.

A co svatební cesta?

Kdo chce vycestovat brzy po svatbě, nemusí se děsit toho, jak vymění pas. Jeho platnost totiž trvá ještě 3 měsíce od změny jména, a tedy od svatby. Na svatební cestu hned po svatbě se může vycestovat i s pasem, kde je uvedeno staré příjmení.

Na matriku kvůli dětem

Pozor, pokud máte děti, bude jim vystaven nový rodný list, a to s novým příjmením matky. K tomu je nutná návštěva matriky.


13.8.2018Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Produkty na trhu

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček