Zhodnoťte své finance

Volné finanční prostředky se již nevyplatí nechat ležet na běžném nebo spořicím účtu, a to kvůli nízkému úročení, které nepokryje míru inflace. Naštěstí pro drobné i větší investory je stále spousta příležitostí, kam investovat peníze. Přinášíme přehled nejčastějších možností, jak výhodně zhodnotit peněžní prostředky.

Investuje do nemovitostí

Do nemovitosti můžete investovat jak vlastní finance, tak prostředky z hypotečního úvěru. Velmi bezpečnou investicí je koupě bytu do osobního vlastnictví nebo nemovitosti s několika bytovými jednotkami. Byty pronajměte a z nájmu splácejte hypotéku nebo si peníze spořte na termínovaném vkladu. Vyberte si nemovitost s vhodnou polohou, možností rychlého prodeje a s nízkými náklady na rekonstrukci a provoz.

Založte si stavební spoření

Stavební spoření sice prošlo určitou transformací, ale stále se jedná o relativně výnosný nástroj se státní podporou 10 % z naspořené částky, maximálně 2 000 korun ročně. Úrok se pohybuje od 0,5 – 1,5 % a do budoucna nelze očekávat, že by došlo k jeho zvýšení. Spoření je vázáno na dobu 6 let a při předčasném výběru nedostanete státní příspěvky a ještě uhradíte poplatek za ukončení spoření.

Uložte peníze na termínované vklady

Termínované vklady jsou alternativou ke spořicím účtům, avšak nabízí úrokové sazby až kolem 3 %. Výhodné jsou tehdy, pokud nebudete peníze pár let potřebovat. Při výběru před výpovědním datem nedostanete výnosy z úroků a zaplatíte smluvní pokutu. Termínované vklady se hodí spíše pro větší investice nad 100 tisíc korun.

Životní pojištění se spořicí složkou

Pojistnou ochranu a zároveň spořicí složku přináší investiční životní pojištění. Část peněz je přesunuto do podílových fondů ke zhodnocení a část na zaplacení pojištění. Na rozdíl od kapitálového životního pojištění máte mnohem lepší zhodnocení vložených peněz. Obecně se doporučuje délka trvání pojištění 10 let.

Vysoce likvidní podílové fondy

V dnešní době máte možnost investovat do několika druhů podílových fondů s různým stupněm rizika. Můžete si vybrat investici do konzervativnějších dluhopisů nebo do rizikovějších akcií, které sice mohou přinést zajímavý výnos, ale také lehce proděláte. Fondy jsou vysoce likvidní a můžete je kdykoliv prodat nebo odkoupit. Za správu a vedení fondů platíte každoroční poplatek bez ohledu na zisk nebo ztrátu.

Další možnosti investice

Dalším způsobem zhodnocení peněz je investice do zlata, za což získáte certifikáty o nákupu, akcie těžařských společností nebo fyzické zlato. Dále můžete investovat do akcií přes brokerskou společnost, z čehož Vám poplyne zajímavý výnos. Kvůli výkyvům kurzu se doporučuje investice do akcií na dobu pěti let a více. Oblíbené jsou také investice do měny nebo komodit, jako je stříbro, uhlí, ropa nebo cukr. Vyplatí se vložit peníze do celé komoditní oblasti než pouze do jedné komodity.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti