Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Půjčky jako životní styl

Půjčování peněz je součástí dnešního moderního stylu života. Žadatelům o půjčku se nechce čekat, až si na vysněnou věc našetří. S úvěrem si mohou pořídit vlastní bydlení, odcestovat do exotické destinace nebo si koupit nové auto. A to bez dostatečné vlastní hotovosti na účtu.

Kdo je nejčastějším žadatelem?

Nejčastějšími žadateli o půjčku (až 75 %) jsou lidé mezi 18 až 30 lety. Tito lidé pobírají vyšší příjmy a zakládají si vlastní bydlení. Starší generace většinou volí krátkodobé spotřebitelské úvěry, které jsou nejméně výhodným typem půjčky. Nejrizikovějšími dlužníky jsou slabé příjmové skupiny, jež si zvykly žít na dluh. Půjčují si za lichvářských podmínek a splátky je dostávají do existenčních problémů.

Na co si Češi berou půjčky?

Přes 58 % žadatelů financuje z půjčky nákup nového auta. 22 % Čechů si z půjčky pořizuje nábytek a 13 % si půjčuje na nejmodernější elektrotechniku. Češi si pomalu zvykají porovnávat jednotlivé nabídky úvěrů a rozhodují se mezi více než dvěma půjčkami.

Problémů s nesplácením nepřibývá

I přes rostoucí počet sjednaných úvěrů, počet neplatících dlužníků nenarůstá. Celkový stav na úvěrovém trhu tak zůstává na stejné úrovni a nezhoršuje se. U dlouhodobých úvěrů se potýká s nesplácením 4 % dlužníků, u krátkodobých úvěrů 11 %. Nárůst rizika vyššího nesplácení, zejména u úvěrů na bydlení, by mohl nastat při vzestupu úrokových sazeb při refixacích.

Zajímavosti o nebankovní půjčce

Zajímavostí je, že 25 % žadatelů o nebankovní úvěr si půjčuje ve čtvrtek. Druhým nejoblíbenějším dnem je středa, kdy si půjčku sjednává až 23 %. Naopak nejmenší zájem o úvěr je v pátek. Až třetina žadatelů si zřizuje půjčku v osm hodin ráno. Z pohlaví si více půjčují muži ve znamení býka.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti