Krizový management v době pandemie aneb jaký je dopad na české podnikatele?

V jakékoliv krizi, ať je světová, evropská, česká nebo jen podniková, je nutno co nejdříve „naběhnout“ na tzv. krizové řízení. Co to je, jak se vyvíjí v čase a jaká rizika je potřeba v podnikání pokrýt teď, v době končící pandemie? Co dělat, když sami na krizové řízení nestačíte?

Krizový management a koronakrize

Krizový management je řízení podniku či podnikání (ale i jiné instituce, klidně státu) v době trvání problémové situace, která přímo nebo nepřímo ohrožuje podnikatele, podnikání, stát, kraj, a to jak po stránce integrity, tak i ekonomické či jiné stability. U firem se krize nejčastěji projeví jako ekonomická, personální, bezpečnostní nebo v posledních letech krize kybernetická.

A co je krize? Stav, na který nestačí denní operativa, běžný režim.

V případě současné pandemie onemocnění covid-19 jde o krizi pro nás zcela novou, ve zcela nových rozměrech. Nyní je krizový management součástí téměř každé firmy, ale i každého úřadu a celého státu. Situace je nová, a tak v ní dříve fungující přístupy vůbec nemusejí fungovat. Proto teď více než kdy jindy záleží hlavně na komunikaci firmy s okolím, se všemi partnery jak obchodními, tak i se státem.

Hlavní dopady pandemie na rizika podnikání

Ještě před několika týdny bylo jedním z největších rizik úplné uzavření provozu takzvaným lockdownem. Kde byla možnost přejít do home office, stala se rizikem možnost kybernetického útoku, protože zaměstnanci přistupovali na servery zaměstnavatele vzdáleně z domova – a ne všichni měli zaplaceny kvalitní antivirové programy. Toto riziko bude přetrvávat i v budoucnu.

Nyní, když se ekonomika začala zase otevírat a provoz se může vracet do starých kolejí, se jako největší riziko podnikání objevuje nedostatek pracovních sil, kdy se původní zaměstnanci přeškolili na nové profese a pracují pro jiného zaměstnavatele.

Vzhledem k vysoké závislosti naší ekonomiky na dovozu je novým velkým rizikem výpadek dodávek pro výrobu a materiálu potřebného pro poskytování služeb. Samotné riziko koronaviru už není firmami vnímáno tak silně jako ještě v zimě nebo brzy zjara 2021, protože se ukázalo, že pravidelným testováním se toto riziko dá uvnitř firmy eliminovat téměř na nulu.

Hlavní prvky krizového řízení v době pandemie

V jakékoliv krizi, i té současné celosvětové, se musí krizový management zaměřit na následující prvky:

• plánování
  • vedení
  • organizace práce
  • kontrola
  • personální práce
  • komunikace

V rámci organizace práce je nutno mít stanoveno, co kdo bude dělat a zejména kdo za koho zastoupí v případě nemoci nebo jiného výpadku.

V krizových dobách je nutné opustit plánování dlouhodobé a zaměřit se na krizové operativní krátkodobé plánování, založené na několika pravděpodobných scénářích, které může sledovat i odlišné cíle od plánů dlouhodobých, s hlavní myšlenkou udržet podnik (úřad/stát) v chodu.

Důležitými se stává jak podrobnější zpětná vazba od spolupracovníků, dodavatelů i odběratelů, tak zaměření na podporu psychické odolnosti zaměstnanců, ale i samotného podnikatele. V krizi se upřednostňuje spolupráce s lidmi, kteří mají schopnost rychlé analýzy situace, ale i dobře a jasně komunikovat.

Netroufáte si na krizové řízení?

Možná je pro vás krizové řízení moc velkou výzvou, a tak rádi využijete služeb externího krizového manažera. Jenže to nemusí být tak snadné, protože na něj nemusíte dost prostředků, anebo prostě zrovna žádného neseženete.

Nevěšte ale hlavu a pusťte se do sebevzdělávání, třeba s pomocí online kurzů krizového řízení. Ty se platí buď na měsíční bázi, nebo najednou za počet školených osob – a rozhodně vyjdou levněji než krizový manažer – a navíc vás naučí spoustu zajímavého, co vám už nikdy nikdo nevezme.

Publikováno: 20.9.2021