Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Co je to leasing a co operativní leasing?

Leasing je určitý druh úvěru. Vyberete si věc, na kterou si půjčíte peníze, a ty pak splácíte v pravidelných splátkách. Mezi leasingem a úvěrem je ale jeden podstatný rozdíl. Věc koupená za peníze z úvěru je Vaše a majitelem jste Vy, ovšem věc financovaná z leasingu je až do úplného splacení ve vlastnictví leasingové společnosti.

Leasing – dostupnější než bankovní úvěry?

Ano, leasing má mírnější podmínky pro získání než úvěr. Obvykle nepotřebujete ručitele ani nemusíte dokládat výši příjmu. Navíc není tolik zatížen administrativou. Pro leasingovou společnost je poskytnutí leasingu vcelku málo rizikové, protože v případě Vaší neschopnosti splácet se věřitel snáze dostane k předmětu leasingu, protože je po dobu splácení v jeho vlastnictví.

Rozlišujeme dva druhy leasingu – finanční a operativní.

Finanční leasing

Leasingová společnost pronajme nájemci věc a po zaplacení poslední splátky má nájemce právo odkoupit předmět leasingu do svého vlastnictví za předem stanovenou, obvykle symbolickou cenu. Údržbu a pojištění si zajišťuje sám nájemce. Finanční leasing nejčastěji využívají klienti k pořízení automobilu. Výhodou finančního leasingu je následný odkup věci a nevýhodou nutnost platit servis a další náklady spjaté s pronajatou věcí.

Operativní leasing

Operativní leasing poskytuje leasingová společnost klientům, kteří mají zájem o užívání dané věci, ale nezamýšlí si ji později koupit. Uzavírá se na relativně krátkou dobu pronájmu, která je kratší než životnost dané věci. Po ukončení řádné doby leasingu zůstává předmět leasingu ve vlastnictví pronajímatele. Výhodou pro firmy a podnikatele je zajištěný servis a pojištění věci ze strany leasingové společnosti.


Nejčastěji si firmy takto pořizují stroje a nemovitosti a drobní podnikatelé automobily a počítače. Nevýhodou je vyšší cena splátek, jelikož se v ní promítají náklady spjaté s provozem a užíváním předmětu leasingu. Více se dozvíte také v tomto článku.
Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti