Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Má smysl sjednat si penzijní (při)pojištění?

Každou chvíli slýcháme, že bychom si měli spořit na důchod v produktivním věku a zajistit si tak dostatečný příjem na stáří. Má ale opravdu smysl sjednat si penzijní připojištění a jaké klady a rizika nám spoření na penzi přinese?
Co je penzijní pojištění?

Lidé si často pletou názvy penzijní pojištění a penzijní připojištění. Jaký je mezi nimi rozdíl? Penzijní pojištění nabízí komerční pojišťovny a představuje jednu z forem kapitálového životního pojištění. Po dosažení určitého věku se klientovi vyplatí jednorázově celá naspořená částka nebo každý měsíc její část.

Co je penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je zárukou důstojného stáří pro lidi, kteří se nechtějí v důchodovém věku spoléhat na příjem ze strany státu. Vyplatí se založit si ho na začátku pracovně aktivního věku a každý měsíc, čtvrtletí nebo rok si do penzijního fondu ukládat určité procento z výplaty.

Výhody penzijního připojištění

K penzijnímu připojištění získáte podíly na zisku z fondu a zajímavý státní příspěvek, který se odvíjí od výše měsíčních vkladů. V průběhu trvání penzijního připojištění můžete kdykoliv zvyšovat nebo snižovat příspěvky do fondu a mohou do něj přispívat i třetí osoby, jako je manžel(ka), rodič nebo zaměstnavatel. Část příspěvku, jež přesáhne stanovenou hranici, lze uplatnit jako odpočet ze základu daně z příjmů.

Nevýhody penzijního připojištění

Pro nárok na celou výplatu z penzijního připojištění musíte dosáhnout věku 60 let a spořit minimálně 60 měsíců. V případě předčasné výpovědi přijdete o veškerou státní podporu a výnosy z vkladů a příspěvky třetích osob budou zdaněny 15 %. Očekávat také můžete pokutu za předčasné zrušení spoření.


Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Produkty na trhu

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček