Dnes je sobota 27.červenec, svátek má Věroslav
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Možnosti přivýdělku na mateřské

Mateřská dovolená je pro ženu radostným obdobím. Stará se o děťátko, tráví s ním veškerý čas a raduje se z jeho pokroků. Stinnou stránkou může být napjatý rodinný rozpočet. Ženy na mateřské se v takové chvíli mohou rozhodnout přivydělat si, ale výdělečná činnost má určitá omezení. Co by maminky měly vědět o této problematice, než se pustí do práce nebo podnikání?

Práce pro stejného zaměstnavatele

Ženy na mateřské nemohou pracovat pro zaměstnavatele na stejné pozici, ze které čerpají rodičovský příspěvek. Mohou se s ním ale domluvit na uzavření nové pracovní smlouvy, například na dohodě o provedení práce nebo na dohodě o provedení činnosti. Podmínkou je, aby byly na jiné pozici než v čase před mateřskou dovolenou. S legálním přivýdělkem mohou začít až po skončení šestinedělí, jelikož zaměstnavatelům zákon zakazuje zaměstnávat ženy, které porodily v době kratší 6 týdnů.

Práce pro jiného zaměstnavatele

Prací pro jiného zaměstnavatele nejsou ženy nijak limitovány. Jakou smlouvu se zaměstnavatelem uzavřít? Při nižším výdělku je výhodná dohoda o provedení práce, která umožňuje pracovat pro jednoho zaměstnavatele 300 hodin za rok. Před vyplacením se částka daní 15 % a z měsíční odměny do 10 000 Kč se neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Při vyšším výdělku mohou uzavřít klasický pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou.

Rozjeďte vlastní podnikání

Láká Vás podnikání? Právě mateřská dovolená může být příležitostí, kdy začít. V případě neúspěchu se vrátíte do svého zaměstnání, a tak nemáte co ztratit. Vykonávat můžete samostatnou výdělečnou činnost a stát se OSVČ. Každoročně stoupá počet žen, které se rozhodnou po skončení mateřské v podnikání pokračovat. Pokud jste podnikala před nástupem na mateřskou a pobíráte mateřskou ze samostatné výdělečné činnosti, nemůžete svou podnikatelskou činnost vykonávat, ale můžete se nechat zaměstnat.







Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti