Změna dodavatele elektřiny - na co si dát pozor?

Dodavatelé elektřiny Vám slibují nižší cenu a úsporu až několik tisíc korun ročně, pokud k nim přestoupíte. Změna je velmi jednoduchá – stačí vybrat nového dodavatele a podepsat s ním smlouvu. Ne vždy se ale přestup vyplatí. Poradíme Vám, na co si dát pozor, abyste neplatili více peněz než u současného dodavatele elektřiny.

Požadujte čas na prostudování smlouvy

Při změně dodavatele elektřiny můžete navštívit jeho pobočku nebo za Vámi přijde domů jeho obchodní zástupce spolu se smlouvou. Nenechte se ale do ničeho nutit a požadujte čas na prostudování a ověření informací ve smlouvě. Neseriózního dodavatele poznáte podle toho, že Vás jeho obchodní zástupce přesvědčuje k okamžitému podepsání smlouvy.

Zjistěte si poplatky nad limit sazby

Dodavatelé elektřiny Vás nalákají na nízkou cenu, ale už Vám neprozradí, že stanovili vysoké aktivační a deaktivační sankce (tzv. odchodné) a další poplatky nad rámec sazby elektřiny. Prostudujte si pečlivě všeobecné obchodní podmínky, kde najdete ceník všech poplatků.

Všímejte si délky výpovědní lhůty

Všude se sice dočtete, že můžete změnit dodavatele jednou za půl roku, ale nejprve se přihlíží k ustanovení ve smlouvě. Obvyklá výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou činí 3 měsíce, ovšem někteří dodavatelé se nerozpakují prodloužit ji až na 12 měsíců. U smlouvy na dobu určitou musíte dát výpověď 3 až 6 měsíců před jejím uplynutím.

Dejte přednost dodavateli se zákaznickými centry

Rozmyslete si, zda přejdete k novému dodavateli, kterého můžete zkontaktovat pouze telefonicky, e-mailem a prostřednictvím obchodního zástupce, nebo raději k dodavateli se sítí kontaktních zákaznických center a s pobočkou ve Vašem okolí. Vždy je lepší osobní návštěva na pobočce, kde zodpoví všechny Vaše dotazy a věnují Vám dostatek času.

Napoví reference klientů

Než se rozhodnete pro konkrétního dodavatele elektřiny, vyhledejte zkušenosti a reference jeho klientů nebo se poptejte svých známých, jak jsou s ním spokojeni. Dále si zjistěte, jestli je dodavatel držitelem licence od Energetického regulačního úřadu.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti