Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Nemocenská v roce 2016

Nemocenské (hovorově nemocenská) nahrazuje výpadek příjmu v situaci pracovní neschopnosti a funguje v rámci systému nemocenského pojištění. Dávka nemocenské se vyplácí až od 15. dne nemoci Českou správou sociálního zabezpečení. Od 4. do 14. dne vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy ve výši 60 %, ale pouze za pracovní dny. Nemocenské pojištění je rovněž podmínkou pro vyplácení ošetřovného a peněžité pomoci v mateřství.

Jak je to u OSVČ?

Zaměstnanci jsou nemocensky pojištěni ze zákona povinně, pro OSVČ je ale účast na tomto pojištění dobrovolná. Pevně je stanovena minimální a maximální výše pojištění. Během prvních 14 dní nedostává OSVČ náhradu žádnou.

Výše a doba trvání nemocenské

Nemocenské se počítá jako 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Poskytuje se do skončení pracovní neschopnosti, nejvýše po dobu 380 dnů. Pracující invalidní a starobní důchodci mají nárok na nemocenské nejdéle za 63 kalendářních dnů při jedné pracovní neschopnosti a při více pracovních neschopnostech ne déle než 63 dnů v roce, a to pouze po dobu trvání zaměstnání.

Kontroly během nemocenské

Kontroly pojištěnců, kteří jsou momentálně v pracovní neschopnosti a pobírají nemocenskou, mohou přijít ze strany zaměstnavatele i České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnavatel má právo kontroly během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, a to i v prvních třech dnech, kdy se náhrada mzdy nepobírá. Česká správa sociálního zabezpečení má právo přijít vás zkontrolovat během trvání pracovní neschopnosti na základě plánu kontrol. Zkontrolovat vás mohou kdykoli, i o víkendu či v pozdních hodinách, pokud je podezření, že léčebný režim porušujete.

Režim je potřeba dodržovat

Práceneschopný pojištěnec má povinnost dodržet lékařem stanovený režim. To znamená být přítomni na adrese, kterou jste sdělili ošetřujícímu lékaři, a jež je zaznamenaná ve vaší neschopence. Volba adresy je na vás, místo pobytu je ale nutno označit tak, aby bylo případně možné kontrolu provést (označený zvonek). Výjimkou jsou vycházky, ty smí ošetřující lékař stanovit na maximálně 6 hodin denně, a to v rozmezí od 7 do 19 hodin.

Jaký postih hrozí

Co se stane, když vás pověřený pracovník na dané adrese nezastihne? Pokud lze prokázat, že důvody neznamenaly porušení léčebného režimu, například jste byli u lékaře a máte o tom potvrzení, nečeká vás žádný postih. V případě, že se ale prokáže porušení léčebného režimu absencí, bude zahájeno OSSZ správní řízení. Výsledkem může být odnětí vaší nemocenské, případně její krácení až na 100 dní.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti