Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Peněžitá pomoc v mateřství v roce 2016

3.10.2016

Peněžitá pomoc v mateřství nahrazuje ženám ušlý příjem po dobu mateřské dovolené a náleží k dávkám nemocenského pojištění.

Výše mateřské

Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje 70 % procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední 1 rok. Existují ale redukční hranice na průměrný denní výdělek. Mateřskou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení a je to dávka spadající do systému nemocenského pojištění.

Jak dlouho trvá mateřská

Nejdříve je možno začít mateřskou čerpat 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, nejpozději 6 týdnů předem. Jestliže si v uvedeném intervalu termín nástupu na mateřskou žena sama nezvolí a neohlásí jej sociálce, považuje se automaticky za začátek mateřské šestý týden před porodem. Do té doby také musí být splněna potřebná doba účasti na nemocenském pojištění. Pokud se narodí jedno dítě, může žena na mateřské zůstat 28 týdnů, pokud jde o dvojčata či vícerčata, trvá mateřská 37 týdnů.

Ženy zaměstnankyně

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má zaměstnankyně, za kterou její zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění. Účast na nemocenském pojištění přitom musela trvat minimálně dvě 270 dní během posledních dvou let. Podmínkou je být nemocenského pojištění účastna v den nástupu na mateřskou. To platí i v případě, kdy byl pracovní poměr ukončen již dříve, protože po jeho konci běží ještě 180 dní dlouhá ochranná lhůta.

Matky podnikatelky

Za zaměstnané ženy platí nemocenské pojištění povinně jejich zaměstnavatel, pro ostatní není povinné. Ženy – podnikatelky si mohou nemocenské pojištění platit dobrovolně. Zejména, jestliže mateřství dopředu plánují, může to být výhodné. Ženy pracující jako OSVČ na mateřskou mají nárok za předpokladu, že si v průběhu dvou let (730 dní) před nástupem na mateřskou platily nemocenské pojištění alespoň 270 dní. Z toho minimálně 180 dní musí spadat do období jednoho roku před odchodem na mateřskou. Jakmile nárok na mateřskou nevznikne, je možno hned po narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek. Výše mateřské se odvíjí od placeného nemocenského pojištění. V praxi to znamená, že abyste dosáhli solidní mateřskou, musíte si předtím delší dobu platit kromě nemocenského pojištění i poměrně vysoké sociální pojištění.

Otec na mateřské?

Do doby pojištění potřebné pro vznik nároku na mateřskou (oněch 270 dní v posledních dvou letech) se počítá i doba studia na střední, vyšší odborné a vysoké škole v případě, že jste studium úspěšně dokončila. Na mateřskou může nastoupit i otec, což je výhodné především v rodinách, kde matce nárok na tuto dávku nevzniká, zatímco otec podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství splňuje. Otec může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdřív v 7 týdnů po narození dítěte – tedy po skončení šestinedělí. Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí 22 týdnů (31 týdnů v případě dvojčat či vícerčat).Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti