Povinné údaje v reklamě na spotřebitelský úvěr

I reklamy mají své zákonitosti a pravidla. § 91 zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb. uvádí, jaké údaje nesmí chybět v reklamě na spotřebitelský úvěr.

V zákoně je upravena situace, kdy součástí reklamy na spotřebitelský úvěr nebo jeho zprostředkování je jakýkoliv číselný údaj o jeho nákladech. Uvedeno je, co vše musí taková reklama obsahovat.

Co nesmí nikdy v reklamě na spotřebitelský úvěr chybět

U každé reklamy na spotřebitelský úvěr musí být zřetelně uvedeno jméno poskytovatele. Tam, kde je to relevantní, se uvádí zprostředkovatel. Samozřejmě nesmí chybět takové základní údaje, jako celková výše spotřebitelského úvěru, doba jeho trvání, celková částka splatná spotřebitelem a výše jednotlivých splátek. Pokud se jedná o spotřebitelský úvěr určený na bydlení, uveden musí být i počet splátek.

Úroková sazba a poplatky

Důležitá je výše zápůjční úrokové sazby. Rozlišuje se, zda je pevná či pohyblivá, někdy bývá kombinací obou. Uvádí se také informace o roční procentní sazbě nákladů, a to stejně zřetelně, jako informace o zápůjční úrokové sazbě.

Součástí úvěrů bývají různé poplatky. V reklamě se proto musíte dozvědět o všech poplatcích, které jsou s daným úvěrem spojeny, protože se stávají součástí celkových nákladů za úvěr. Konečná cena se pak může v závislosti na výši poplatků u různých úvěrů poměrně dost lišit, i když je shodná výše úvěru i výše úroku.

Zajištění a povinnost uzavřít doplňkovou službu

Je požadováno nějaké zajištění v případě spotřebitelského úvěru na bydlení? Pak reklama zmiňuje informace o tomto požadavku.

Součástí podmínek výhodného spotřebitelského úvěru bývá mnohdy povinnost uzavřít nějakou doplňkovou službu, která s tímto úvěrem souvisí. Jedná se většinou o pojištění. Pokud tomu tak je, a náklady na tuto službu nelze předem určit, informace o této povinnosti musí být uvedena i v reklamě.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti