Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Půjčka bez doložení příjmů dokáže pomoci s podnikáním, je však vhodné si ji řádně promyslet předem

Není podnikání jako podnikání. Některé činnosti lze rozjet téměř bez investic, pro jiné je nutné nejdříve hodně zainvestovat, než mohou být spuštěny – takže dlouho trvá, než mohou začít vydělávat. A právě podnikatelé, kteří chtějí začít s podnikáním spojeným s vyššími vstupními náklady, jsou často nuceni se uvázat k nějakému druhu půjčky.

Vzhledem k tomu, že banky většinou vyžadují podnikatelskou historii, aby peníze půjčily, je mnoho podnikatelů nuceno obrátit se k sektoru nebankovnímu, kde se nabízejí i půjčky bez doložení příjmů. Získat je, to je snadné. Ale pokud nejsou předem řádně promyšleny, mohou vést až k bankrotu nebo minimálně k exekuci. Na co si dát u půjčky bez doložení příjmů největší pozor?

Téměř vždycky vyšší cena

Jestliže podnikatel vůbec nemusí dokládat své příjmy proto, aby si mohl vzít úvěr, je poskytovatel takové půjčky vystaven vyššímu riziku nesplácení. Logicky se proti ztrátě zajistí vyššími úroky a poplatky, které ve výsledku výrazně zvýší RPSN, tedy celkovou cenu půjčky bez doložení příjmů. Často se také bude jednat o půjčky pouze v nižších objemech.

Někteří poskytovatelé však nabídnou půjčku bez doložení příjmů v takové podobě, kde nevyžadují papírové doložení příjmů od zaměstnavatele, ale stačí jim jen výpis z účtu za poslední jeden až tři měsíce. Historii příjmů tedy sledují, ale nepožadují potvrzení od zaměstnavatele.

Takový druh úvěru se může dobře hodit, pokud je podnikatel zároveň i zaměstnancem a pokud své podnikání teprve rozjíždí formou vedlejší činnosti. V těchto případech se dá natrefit na úvěry poměrně levné a výhodné.

Zdarma nebo bez úroků?

Ještě se zastavme u půjček zdarma a půjček bezúročných. Oba typy mohou být poskytovány bez dokládání příjmů. Ale zatímco půjčky zdarma jsou opravdu zcela zdarma, kdy klient vrátí opravdu jen to, co si půjčil, jsou půjčky bezúročné téměř vždy spojené s jedním nebo i s několika poplatky, které jejich cenu dokáží vyšroubovat poměrně vysoko. Vždy je nutné se soustředit i na názvosloví.

Je možnost odložit splátky?

Pokud se podnikatel zajímá o úvěry, nad kterými uvažuje, že by si je vzal, vždy by měl mít zjištěno, zda je možné prodloužit termín splatnosti jednotlivých splátek. Některé půjčky bez doložení příjmů nabízejí možnost odložit splátky jen za symbolický poplatek, jiné mají tuhle variantu velmi drahou. A některé dokonce dohodu o opoždění splátek vůbec neumožní.

Dá se rozumět obchodním podmínkám půjčky bez doložení příjmů?

Další věc, na kterou se vyplatí si dát u půjček bez doložení příjmu pozor, jsou obchodní podmínky spojené přímo s úvěrem. Někteří poskytovatelé půjček dokáží napsat obchodní podmínky natolik jasně a průhledně, že celkem není nad čím dumat, všechny situace a cena jsou hned jasné.

Jiné však zamotají své obchodní podmínky do složité spleti paragrafů obchodní smlouvy, kde se hlavní nároky poskytovatele půjčky a jeho cena nebo sankce za prohřešky natolik schovají, že je téměř nemožné si všimnout připravované pasti. Vždy je lepší využít služeb těch společností, které nabídnou stručné, férové a transparentní obchodní podmínky.


5.10.2019

Reklama

30.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti