Dnes je sobota 7.září, svátek má Regína
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Půjčka pro mladé do 36 let na pořízení či modernizaci bydlení

6.5.2019 Půjčku pro mladé poskytuje Státní fond rozvoje bydlení. Je u ní garantován velmi nízký úrok, také úlevy od splácení - a to v případě významných událostí v rodině nebo v zaměstnání. Nová podoba státní půjčky pro mladé začala platit v srpnu roku 2018. Pojďme se podívat, jak je možné ji získat, použít a splácet.

K čemu je státní půjčka pro mladé určena?

Jde o půjčku určenou jen a pouze na pořízení nebo modernizaci bydlení. Pořízením bydlení se zde myslí koupě nebo výstavba domu či bytu. Modernizací je samozřejmě myšlena rekonstrukce domu nebo bytu ve stávajícím vlastnictví žadatelů o tento úvěr.

Kolik si lze ze státního úvěru pro mladé vypůjčit?

K dispozici je několik maximálních částek, které se odvíjejí od toho, k čemu se budou finanční prostředky využívat. Záleží totiž na tom, zda budou žadatelé o půjčku pořizovat byt nebo pořizovat dům, či zda budou rekonstruovat byt nebo dům. Maximální možné částky jsou následující:

  • Na koupi nebo výstavbu domu s podlahovou plochou max. 140 m² – 2 miliony korun
  • Na koupi nebo výstavbu bytu s podlahovou plochou max. 75 m² – 1,2 milionu korun
  • Na modernizaci bydlení (bytu i domu jakékoliv velikosti): - 300 tisíc korun (minimálně však 30 tisíc korun)

Částky určené na pořízení (koupi nebo výstavbu) domu či bytu nesmějí překročit 80 procent hodnoty nemovitosti. Takže pokud budou žadatelé pořizovat byt v hodnotě milionu korun, ze státní půjčky pro mladé mohou získat maximálně 800 tisíc korun.

Půjčka pro mladé páry i jednotlivce

Úvěr pro mladé lidi na pořízení či modernizaci bydlení je určen ty z vás, komu ještě nebylo 36 let. Ale pozor, vzhledem k tomu, že většinou žijeme v párech, tak stačí, aby jen jednomu z dvojice, která by chtěla o státní půjčku zažádat, ještě nebylo v den podání žádosti 36 let.

Věk druhého z dvojice nikdo pak už zkoumat nebude. Dvojice spolu musí být oficiálně sezdána, a to buď v podobě manželství, nebo registrovaného partnerství.

Státní půjčka pro mladé je určena i jednotlivcům do 36 let, kteří se starají o dítě ve věku do 15 let. Ale tím podmínky pro získání půjčky pro mladé nekončí – je tu ještě jeden významný fakt. Žadatelé o tento úvěr musejí být majiteli té nemovitosti, kterou chtějí modernizovat. Pokud si však chtějí vzít půjčku na pořízení bydlení, nesmí ani jeden z nich být majitelem jiné nemovitosti určené k bydlení.

Shrnutí – podmínky pro získání půjčky:

  • Manželé, kde alespoň jeden z nich ještě nedosáhl věku 36 let
  • Registrovaní partneři, kde alespoň jeden z nich ještě nedosáhl věku 36 let
  • Člověk do 36 let věku pečující o dítě do 15 let věku
  • Pro účely modernizace musí být majiteli modernizované nemovitosti
  • Pro účelu koupě nebo výstavby bydlení nesmějí být majiteli žádné nemovitosti určené k bydlení

Kolik stojí státní půjčka pro mladé?

V současnosti byly úroky u této půjčky nastaveny na 1,12% p.a., a to na podle základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku. Iniciátorem státní půjčky pro mladé totiž je Evropská unie. Fixace je v případě tohoto úvěru na 5 let.

Správa a vedení úvěru je bez poplatků, zdarma je také odborná pomoc a konzultace s pracovníky Státního fondu rozvoje bydlení. Zdarma jsou dokonce i mimořádné splátky nebo předčasné splacení.

Jak dlouho je možné splácet státní půjčku pro mladé?

Základní doba splatnosti nesmí v případě úvěru na pořízení domu či bytu překročit 20 let. A v případě úvěru na modernizaci bydlení je maximální doba splácení omezena na 10 let. Jsou tu však výjimky, a to v případě rodinných událostí, které vždy významně ovlivní rozpočet rodiny.

Státní fond rozvoje bydlení může povolit přerušení splácení až na dva roky, a to z následujících důvodů:

  • Narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo pěstounství dítěte
  • Ztráta zaměstnání na dobu delší než 3 měsíce
  • Nemoc trvající déle než 3 měsíce
  • Úmrtí člena domácnosti

Pokud do rodiny, která si vzala státní půjčku na pořízení bydlení, přibude dítě (týká se narození i osvojení), obdrží rodina dotaci od Státního fondu rozvoje bydlení, a to ve výši 30 tisíc korun.

I státní úvěr pro mladé musí být zajištěn. Jak?

Zajištění je možné dvěma základními způsoby, a to buď ručitelem v případě modernizace bydlení, nebo zástavou pozemku, nemovitosti v případě koupě nebo výstavby bydlení.

  • Ručitel za úvěr určený k modernizaci musí být ve věku do 55 let s minimálním průměrným čistým měsíčním příjmem 15 000 Kč v posledních 3 měsících.
  • Zástavní právo k pozemku a budované nemovitosti nebo zástavní právo ke kupované nemovitosti musí být v prvním pořadí, plus je nutné přidat vinkulaci pojistného plnění.

Jak je možné požádat o státní půjčku pro mladé?

Žádosti o tento úvěr lze podávat písemně, osobně či poštou, a to na obou pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Po podání žádosti provede SFRB kontrolu doložených dokladů, zda jsou v souladu s požadavky. Pokud žadatel podmínky půjčky splní a pokud budou v programu peníze, bude žadateli zaslána k podpisu úvěrová smlouva.

Pracoviště SFRB jsou na těchto adresách:

  • Vinohradská 1896/46, 120 00 Praha 2
  • Dolní náměstí 192/9, 779 00 Olomouc

Jaký je rytmus čerpání státní půjčky pro mladé?

Jestliže byla půjčka vzatá na modernizaci bydlení, je nutné ji vyčerpat do jednoho roku od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru, čerpání může být postupné nebo i jednorázové. Jestliže byl úvěr vzat na koupi bydlení, je též nutné vyčerpat peníze do jednoho roku od uzavření smlouvy.

V případě úvěru na výstavbu bydlení je lhůta pro čerpání výrazně delší. Čerpání samotné je nutné zahájit do jednoho roku od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru. A vyčerpáno musí mít žadatel do tří let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru. I zde se může čerpat postupně nebo jednorázově.

Výstavba domu nebo bytu musí být ukončena do tří let od uzavření smlouvy, ve výjimečných případech však lze trvání výstavby prodloužit.


Více informací o státní půjčce pro mladé najdete na www.sfrb.cz


(Aktualizováno)







Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti