Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Rodičovský příspěvek 2016

Jak je to s rodičovským příspěvkem v roce 2016? Nárok na něj má jeden z rodičů, který celodenně a řádně pečuje o dítě, vyplácen je na nejmladší dítě v rodině a nejdéle do jeho věku 4 let. Matka obvykle po porodu čerpá peněžitou pomoc v mateřství, pokud si předtím řádně platila nemocenské pojištění. Poté přichází čas na vyplácení rodičovského příspěvku.

Jednotný strop čerpání

V úhrnu za celou dobu čerpání rodičovského příspěvku na jedno dítě platí od roku 2012 jednotný strop nezávisle na délce čerpání, a to 220 000 Kč. Zvolit si lze v dnešní době prakticky jakoukoliv délku čerpání (maximálně 4 roky) a na výši příspěvku to nebude mít vliv. Již neplatí dřívější rozdělení na tři různé délkové varianty, mezi kterými nebylo možné přecházet. Je to výhodou především pro rodiče, kteří se chtějí rychle vrátit do práce nebo plánují v krátké době dalšího potomka.

Měsíční výše příspěvku

Výše příspěvku měsíčně je omezena 70 % předchozího výdělku (vyměřovacího základu), maximálně činí 11 500 Kč za měsíc. Matky tak od státu nemohou dostat více peněz, než si předtím vydělaly v zaměstnání. Přivydělávat si lze bez omezení, aniž by to mělo vliv na snížení výše příspěvku. Změna rychlosti čerpání a tedy i vše měsíčního příspěvku je možná opakovaně, maximálně ovšem jednou za čtvrt roku. Dříve nešlo jednou zvolenou délku čerpání změnit.

Ženy nezaměstnané, OSVČ či studentky

Jestliže jsou oba rodiče nezaměstnaní nebo si jako OSVČ neplatí, připadne jim čtyřletá, nejméně výhodná varianta. Ta znamená 7 600 korun měsíčně do konce 9. měsíce věku dítěte a následně 3 800 korun měsíčně do čtyř let věku dítěte, pokud se mezitím nenarodí dítě další nebo nárok nezanikne nějakým jiným způsobem. Snadněji než v dřívějších letech se k vyššímu příspěvku dostanou studentky, některé podnikatelky či nezaměstnané ženy, pokud si platil nemocenské pojištění alespoň otec dítěte.

Dát dítě do jeslí?

Od roku 2012 neplatí omezení pro ty, kdo chtějí pobírat rodičovský příspěvek a zároveň dávat dítě do školky či do jeslí. Děti mladší dvou let mohou být v jeslích maximálně 46 hodin měsíčně, nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek. Rodičům dětí starších dvou let je rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na to, kolik hodin denně/ týdně pobývají v zařízení péče o dítě.

Kde a kdy se žádost podává

K podání žádosti o rodičovský příspěvek slouží stanovený formulář, okénka lze vyplit i elektronicky. Žádat může buď matka, nebo otec, podmínkou pro čerpání rodičovského příspěvku je bydliště na území ČR, a to u rodiče i dítěte. Žádost se vyřizuje na Úřadu práce, a to po narození dítěte nebo na konci mateřské dovolené. Podat lze i čistě elektronicky prostřednictvím webového portálu mpsv.czReklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti