Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Pojištění odpovědnosti v domácnosti ─ je opravdu nutné?

Každý z nás odpovídá za následky svých činů a může se stát, že někdy způsobíme druhé osobě škodu, kterou pak budeme muset uhradit. A způsobit ji můžeme i provozem vlastní domácnosti. Jak se bránit a pojistit?

Škody vznikají při mnoha činnostech

Pojištění odpovědnosti v občanském životě se týká i škod vzniklých běžným provozem naší domácnosti. Je ale na pováženou, že sjednáno ho má pouze každý třetí občan ČR. Škody mohou vznikat při běžných i méně obvyklých činnostech, například při rekonstrukcích, úklidu, kutilství, obsluhování elektrických spotřebičů, zacházení s ohněm… Možností je celá řada. Spoustě věcem lze sice předcházet, nikdy ale nemůžeme vědět jistě, že „nám se to nestane“. Někdy může být na vině technická závada, s tím musíme počítat.

Stačí chvíle nepozornosti

Nejčastěji pojišťovny evidují „vytopení bytů“, kdy škody způsobí voda přetékající z vany či umyvadla nebo voda, která vyteče z pračky. Škodu můžeme způsobit i na návštěvě v cizí domácnosti. Propálení koberce nebo čalounění sedačky, pád předmětu, rozbití okna, rozlití červeného vína… Stačí chvilka nepozornosti.

Až astronomické škody

I na první pohled banální záležitost, jako je škoda způsobená pračkou, se může vyšplhat do astronomické výše stovek tisíc korun. V případě požáru, který zasáhne několik bytů, se škoda pohybuje v milionech korun. Přitom stačit může nevypnutá žehlička na vlasy nebo zkrat v rychlovarné konvici. I škoda na zdraví druhé osoby se může vyšplhat na miliony korun.

Co dělat v případě škody

Jakmile způsobíme škodu, měli bychom v první řadě zabránit jejímu dalšímu šíření a také poskytnout pomoc raněným. Máme-li sjednáno pojištění odpovědnosti v domácnosti, musíme myslet i na zdokumentování situace pro pojišťovnu. Dokumentují se okolnosti vzniku škody i její následky. Zapomenout nesmíme ani na případné svědky, potřebovat na ně budeme kontaktní údaje. Majetek by měl být ponechán tak, jak je, v poškozeném stavu, až do prohlídky, kterou provede pracovník pojišťovny. Někdy to ale nejde, o to důkladnější by pak měla být dokumentace. Škodu pojišťovně musíme co nejdříve nahlásit.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti