Jak snížit riziko při koupi nemovitosti na minimum

Koupě nemovitosti s sebou nese určitá rizika a pro mnoho lidí je životním krokem. Jak neudělat zbytečné chyby?

Zjistěte si dostatek informací

Získejte si výpis z katastru nemovitostí, který vám prozradí mnoho důležitého. Získáte jej nejen přímo na katastru nemovitostí, ale i na poštách a úřadech se službou Czech POINT. K čemu je to dobré? Dozvíte se, kdo je vlastníkem nemovitosti, zda není nemovitost zatížena exekucí a jaké je zde zástavní právo.

Jak je to s vlastnictvím nemovitosti

Osoba, která nemovitost prodává, musí být i jejím vlastníkem. Na prodeji nemovitosti, která je ve společném vlastnictví manželů, se musí shodnout oba manželé. Pokud kupujete pouze část nemovitosti, dobře si zjistěte, co vše budete vlastnit. U rodinného domu se zajímejte o vlastnictví zahrady a o to, jak je řešena příjezdová cesta. Nemovitost s plombou nekupujte, dokud nejsou jasné změny. Pozor na věcná břemena, mohou (ale nemusí) omezovat užívání nemovitosti. Nemovitost zatíženou exekucí nebudete moct převést do osobního vlastnictví, dokud nebude exekuce vyplacena.

Mějte smlouvy pod kontrolou

Během složitého procesu koupě nemovitosti budete nuceni podepisovat řadu dokumentů. Nejjednodušší je najmout si dobrého právníka, který na vše dohlédne. U smluv můžete žádat jejich úpravu. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, je dobré mít ve smlouvě obsaženo ustanovení o vrácení provize realitkou, jestliže by nakonec nebyla uzavřena kupní smlouva. Vhodně sepsaná smlouva vám také umožní odstoupit od koupě, objeví-li se závažné vady.

Jak na úhradu právníka

Dobrý právník se zkušenostmi v oblasti realit většinou přistoupí na to, aby pracoval na základě zálohy (nemusí to být vždy ani nutné) a peníze mu byly vyplaceny až po prodeji nemovitosti. Peníze vynaložené za právníka rozhodně nejsou zbytečnou investicí.

Úhrada nemovitosti

Proces úhrady nemovitosti by neměl probíhat přes právníka realitní kanceláře nebo realitku samotnou. Je to velmi riskantní a o své peníze můžete přijít. Nejvhodnější je platit prostřednictvím notářské úschovy, kdy jsou peníze garantovány státem, nebo pomocí jistotního účtu.

Berete si hypotéku?

Chcete-li nemovitost hradit hypotékou, zjistěte si dostatečně dopředu, zda ji získáte. Proces se někdy velmi táhne a banka může peníze přislíbit, přičemž vzápětí „vycouvá“. V realitní kanceláři můžete dokonce přijít o rezervační poplatek. Někdy je lepší mít v záloze hned dvě banky s přislíbeným hypotečním úvěrem. Bankovní odhadce může určit odlišnou cenu nemovitosti, než je cena kupní, což se nepříznivě projeví na úrokové sazbě nebo na výši prostředků, které budete muset uhradit v hotovosti.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti