Jak snížit spotřebu elektřiny

Elektřina je nezbytnou součástí našich životů a tvoří stavební kámen moderní civilizace. V domácnosti se bez této energie neobejdeme a platba za elektřinu často tvoří hlavní složku v nájmu. Jak snížit spotřebu elektřiny a uspořit až tisíce korun ročně? S našimi chytrými tipy se Vám to podaří a při zúčtování elektřiny se budete moct těšit na přeplatek.

Tip č. 1 – Výměna žárovek

Nejprve začněte výměnou klasických žárovek za úsporné nebo na bázi LED diod. Spotřeba elektřiny klesne až o 80 procent. Nenechte se odradit vyšší pořizovací cenou – investice se Vám vrátí v uspořené energii a v delší životnosti žárovek.

Tip č. 2 – Vypojení ze zásuvek

Necháváte spotřebiče a elektroniku v zásuvkách a v tzv. stand-by režimu? Chyba! Televize v tomto režimu vyplýtvá energii v hodnotě několika set až tisíc korun a domácí kino dokonce dvojnásobek. V zásuvkách nenechávejte ani nabíječky od telefonů a napájecí kabely od notebooků.

Tip č. 3 – Odmrazení ledničky

Snažte se ledničku otevírat co nejméně, vkládejte do ní zchladlé pokrmy a odmrazte ji tehdy, jakmile je námraza vyšší než 3 mm. Vysoká vrstva ledu zvyšuje spotřebu elektřiny až o 75 procent.

Tip č. 4 – Šetrné praní a sušení

Jste zvyklí prát prádlo až na 90 stupňů? Snížením teploty nejenže prádlo déle vypadá jako nové, ale navíc ušetříte při praní na 60 stupňů až 25 procent elektřiny. Na sušení prádla nepoužívejte sušičku a raději prádlo nechte proschnout na vzduchu.

Tip č. 5 – Úspornější spotřebiče

Jakmile Vám doslouží starý spotřebič, vyměňte jej za nový úspornější, popřípadě investuje do kompletní výměny. Všímejte si energetických štítků – zatímco spotřebiče třídy AAA+ jsou nejúspornější, třída G spotřebuje nejvíce energie.

Tip č. 6 – Rychlý ohřev

Pokud máte doma sporák s elektrickými plotnami, nečekejte, až se zahřejí, a raději si jídlo ohřejte v mikrovlnce a vodu uvařte v rychlovarné konvici. Při vaření využívejte zbytkové teplo.

Tip č. 7 – Změňte dodavatele

Dodavatelů elektřiny je hned několik, proto se vyplatí srovnat jejich ceny elektřiny a přejít k výhodnějšímu dodavateli. Kromě ceny porovnejte smluvní podmínky a sankce za případnou výpověď.


Reklama

8.000 Kč na 30 dní
35.000 Kč na 62 dní
8.000 Kč na 30 dní
25.000 Kč na 30 dní
4.000 až 250.000

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Všechny články »

Nejčtenější články

Nebankovní společnosti