Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Spousta půjček už nevyžaduje potvrzení od zaměstnavatele

Rychlé poskytnutí menší půjčky je dnes hlavním trendem na trhu s úvěry, a to i mezi úvěry bankovními. Proto není divu, že velká část bankovních i nebankovních půjček už se obejde bez doložení příjmů v podobě písemného potvrzení s podpisem zaměstnavatele, stačí jim totiž elektronická verze.

Náhlé události lze řešit ihned

Elektronický svět umožnil mohutný rozjezd půjček na účet ihned, které jsou velmi užitečné v momentech, kdy se doma „vysype“ to, na co zrovna nezbývají peníze. Třeba pračka, mrazák, lednice nebo nákup nového oblečení a obuvi pro děti, jestliže se náhle a neočekávaně ochladilo v termínu, kdy v jiných letech bývá ještě dlouho teplo. Jenže i velké klady bývají doprovázeny velkými zápory, nejinak je tomu u půjček bez nutnosti dokládat příjmy papírově.

Půjčka bez doložení příjmů se obejde jen bez papírového potvrzení, nikoliv bez příjmů

Pojem půjčka bez doložení příjmů může být pro mnohé lidi zavádějícím, protože si jej mohou vyložit jako úvěr, u kterého není nutné mít žádné prokazatelné a pravidelné příjmy. Jde však o neúplný název, o jeho marketingové zkrácení, aby působil atraktivněji.

Ve skutečnosti se totiž jedná o půjčku bez papírového doložení příjmů, tedy bez nutnosti doložit potvrzení a podpis od zaměstnavatele. Místo papírového dokladu od zaměstnavatele se jako potvrzení o příjmech zasílá elektronický výpis z účtu za jeden a více měsíců (většinou podle velikosti úvěru) nebo se zašle kopie výplatních pásek za požadované období.

Mnoho žadatelů může v souvislosti s evropskou směrnicí PSD2 povolit poskytovateli půjčky nahlédnutí do jejich online bankovnictví. Povinné to však v žádném případě není – jedná se vždy o rozhodnutí samotného žadatele o úvěr, zda povolí nahlédnutí do bankovnictví nebo raději jen pošle elektronický výpis z účtu třeba ve formátu .pdf.

Lze zajistit bezpečí u takového typu půjčky?

Úvěry, které jsou poskytovány jen online, a to bez zbytečného papírování, pouze elektronickou komunikací, jsou velmi pohodlné. Lze naštěstí také říci, že jsou velmi bezpečné, alespoň co se samotného procesu vyřízení a poskytnutí peněz na účet klienta týká.

Horší už je to s bezpečností dlužníka z pohledu možného předlužení. Půjčky na účet ihned bývají totiž často žádány na základě impulzu z reklamy, z obchodu, kde právě žadatelé nakupovali, nebo jako výsledek okamžitého rozhodnutí v situacích, kdy se peněz nedostává. A právě v tomto spočívá velké riziko rychlých úvěrů – lidé si v tomto rychlém procesu totiž někdy nevzpomenou na všechny své aktuální půjčky a na všechny měsíční splátky.

Pohodlnější život ano, ale ne za vysokou cenu

Online půjčky umožňují žit pohodlněji, což je nevyvratitelný fakt. Díky online půjčkám ihned na účet se totiž dá řešit jakákoliv nečekaná událost, která bude mít dopad v podobě zvýšených výdajů, jako je například objednání servisu, koupě nového přístroje, rezervace výhodné nabídky na dovolenou, jestliže si ji zákazník předplatí ihned.

Online úvěry totiž dokáží doputovat na účet žadatele rychleji než nové zboží. Ale vždycky je nutné si pročíst všechny podmínky půjčky, zejména cenu (konečná cena splatná spotřebitelem) a také podmínky při případném opoždění se se splátkami. A připočítat ostatní splátky a výdaje, které žadatel v každém měsíci má. Jinak by pohodlnější život s online úvěry mohl přijít velmi draho!


21.10.2019

Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti