Úvěrové pojištění - k čemu slouží pojištění schopnosti splácet půjčku?

Berete si půjčku a banka po Vás vyžaduje úvěrové pojištění? Na následujících řádcích se dozvíte, k čemu takové pojištění slouží, které typy rozlišujeme, a za jakých podmínek se opravdu vyplatí.

Co je úvěrové pojištění a k čemu slouží?

Úvěrové pojištění (čili pojištění schopnosti splácet) je jedním ze speciálních typů pojištění. Slouží pro situaci, kdy dlužníkova půjčka nemůže být dlouhodobě splácena, ať už z důvodu jeho úmrtí, onemocnění vážnou chorobou nebo pracovní neschopnosti.

Pojištění schopnosti splácet nemusí být sjednáváno jen z dlužníkovy dobrovolné vůle; bývá také častým požadavkem poskytovatelů půjček, a to především, jedná-li se o vysoké částky. Banka i dlužník tím získávají určité zabezpečení či jistotu, že bude o splácení dluhu postaráno i při nepříznivých podmínkách.

Úvěrové pojištění se běžně nabízí ve 3 základních typech dle toho, které z pojistných událostí pokrývají, a odvíjí se. Pojištěnec si pak vybírá konkrétní typ pojištění v závislosti na tom, v jaké situaci se momentálně nachází (ze zdravotní či profesní/pracovní stránky).

Pojištění pokrývají rizika:

  • A. Smrti a trvalé invalidity
  • B. Smrti, trvalé invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti
  • C. Smrti, trvalé invalidity, dlouhodobé pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání

Podmínky výplaty pojistného bývají ale komplikovanější. Mezi běžná pravidla patří například:

  • V případě ztráty zaměstnání si pojišťovny nastavují čekací dobu až 90 dnů, což v praxi znamená, že jestliže o práci přijdete do 90 dnů od sjednání úvěrového pojištění, na výplatu pojistného nemáte nárok.
  • Pojištěnec musí být v případě ztráty zaměstnání evidován na úřadu práce alespoň 60 dní, dříve nemá na pojistné nárok. Pamatujte tedy na své vlastní rezervy na dobu zmíněných dvou měsíců.
  • Stejně tak se běžně nepojišťují zaměstnanci na dobu určitou.

A není to jen vyhazování peněz z okna?

Pokud od Vás pojištění vyžaduje banka, nedá se nic dělat a jestliže úvěr chcete, je třeba to přijmout. Naopak v případě, že sami za sebe zamýšlíte sjednání tohoto pojištění, promyslete, zda se nacházíte v situaci, kdy pojištění schopnosti splácet má smysl, či nikoliv.

  • Úvěrové pojištění má smysl například v případě, že je na Vašich přijmech závislá druhá/é osoba/y (např. rodinní příslušníci).
  • Zvažte také, jak jste na tom s rezervami. Jestliže nedosahují na pokrytí splátek v případě např. pracovní neschopnosti nebo dlouhodobé nemoci, o pojištění reálně uvažujte.

Závěrem…

Počítejte s tím, že pojišťovny si stanovují nejrůznější výluky z vyplácení úvěrového pojištění. Vytvářejte si proto i své vlastní rezervy pro případ, že by se k Vám pojišťovna otočila zády, a nespoléhejte se jen na její pomoc.


24.9.2018Reklama

30.000 Kč na 30 dní
8.000 Kč na 30 dní
500 až 250.000
20.000 Kč na 30 dní
50.000,- na 80 měs.

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhů mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Katregorie půjček

Nebankovní společnosti