Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Ve splácení krátkodobých půjček se čeští dlužníci stále zlepšují

17.1.2020 – Vývoj úvěrového trhu s krátkodobými půjčkami ukazuje, že již více než dva roky v kuse se českým domácnostem daří splácet půjčky bez doložení příjmů a další krátkodobé půjčky stále lépe. A jak ukazuje nově zveřejněná zpráva Czech Banking Credit Bureau o úvěrovém trhu za druhé čtvrtletí roku 2019, krátkodobé půjčky jsou v České republice stále se zmenšující hrozbou.

Czech Banking Credit Bureau a jejich Barometr

Czech Banking Credit Bureau je společností, která provozuje největší registr dlužníků u nás, konkrétně BRKI. Vydává i takzvaný Barometr úvěrového trhu, který má čtvrtletní interval. Jeho obsahem vždy je srovnání stavu úvěrového trhu ve stejném čtvrtletí roku předchozího a roku současného.

Všechna čtvrtletí za poslední více než dva roky přinášejí pozitivní vývoj. A výjimkou nebylo ani druhé čtvrtletí roku 2019, kdy se situace se splácením krátkodobých (ale i dlouhodobých) půjček zase o velký kus zlepšila.

Půjčky bez doložení příjmů řadíme ke krátkodobým úvěrům

Barometr úvěrového trhu sleduje vývoj zvlášť na trhu s dlouhodobými půjčkami, což jsou typicky půjčky na bydlení, a zvlášť na trhu s krátkodobými půjčkami, kam lze zařadit například i půjčku ihned na účet bez poplatku 1 Kč nebo půjčky bez doložení příjmů ihned na účet.

Nechybí však ani souhrnné vyhodnocení situace na celém trhu s půjčkami. Nejdůležitějším výsledkem je vývoj ohroženého dluhu, tedy dluhu, který je ohrožen nesplácením. Sem se řadí všechny úvěry, kde dlužník nesplatil alespoň tři po sobě jdoucí splátky řádně a včas.

Krátkodobé půjčky spláceli Češi o téměř 15 procent lépe

Krátkodobý ohrožený dluh se ve druhém čtvrtletí roku 2019 (oproti druhému čtvrtletí roku 2018) snížil o 14,9 %. V absolutním vyjádření jde o pokles o 3,9 miliardy korun. Polepšili jsme si i ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019, tehdy se ohrožený dluh snížil jen o necelých deset procent.

Celkový objem krátkodobého ohroženého dluhu byl od dubna do června 2019 celkem 22,1 miliardy korun. Klesl i počet klientů s krátkodobým ohroženým dluhem, a to dokonce o 22,1 procenta – z 276 084 klientů ve druhém čtvrtletí roku 2018 na 215 074 klientů ve druhém čtvrtletí roku 2019.

Celkově je nyní na krátkodobých úvěrech rozpůjčováno 482,8 miliardy korun. To je 198 800 Kč dluhu na jednoho klienta. I krátkodobé půjčky totiž trvale navyšují svou velikost, jen od loňského druhého čtvrtletí stoupla průměrná dlužná částka krátkodobého dluhu na jednoho klienta o 4,5 %, konkrétně o 8 571 korun.

Dlouhodobé půjčky se u nás splácely o více než 15 procent lépe

Tradičně lépe si vedou české domácnosti s dlouhodobým dluhem, který je určen zejména na bydlení. Hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a další dlouhodobé půjčky dosáhly ve druhém čtvrtletí roku 2019 celkové výše 1,9 bilionu korun.

Přitom na jednoho klienta připadá 1,7 milionu korun dlouhodobého úvěru. A oproti druhému čtvrtletí roku 2018 je to nárůst o 117 455 korun, v procentuálním vyjádření jde o nárůst o 7,4 %. I přes to se stále více daří snižovat dluh ohrožený.

Podívejme se na samotný dlouhodobý ohrožený dluh. Celkově jde o 9,3 miliardy korun, což znamená pokles o 15,2 % neboli o 1,7 miliardy korun oproti stejnému období loňského roku. Pokles nastal i v počtu klientů s ohroženým dlouhodobým dluhem, konkrétně o 17,9 procenta, což je v číselném vyjádření pokles z 22 614 klientů ve druhém čtvrtletí roku 2018 na 18 571 klientů ve druhém čtvrtletí roku 2019.

Celkový ohrožený dluh, tedy sečtený krátkodobý a dlouhodobý ohrožený dluh, se snížil o 5,5 miliardy korun za jeden rok, což je 15% pokles. Celkový počet dlužníků s ohroženým dluhem klesl o 65 053 osob. Doufejme, že takový trend vydrží českým domácnostem co nejdéle.
Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti