Dnes je neděle 25.únor, svátek má Liliana
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Vlastní nemovitost ─ jde o atraktivní investici?

Půjčit si finanční prostředky pro investici nemusí být hloupý nápad. Samozřejmě, jen pokud je to investice rozumná, smysluplná a promyšlená. A takovou může být investice do vlastní nemovitosti. Pokud pro ni máte vyčleněnou hotovost, patříte mezi šťastlivce a směle do toho. Pokud ne, není třeba zoufat, i s půjčkou na ní můžete časem vydělat.

Úrokové sazby klesají

V době, kdy úrokové sazby rekordně klesají, dochází k dorovnávání nabídek konkurenčních společností a je z čeho vybírat. Vyčkávat dlouho by se nemuselo vyplatit, otázkou zůstává, jak dlouho nízké úrokové sazby vydrží. Určitě je ale dnes mnohem výhodnější vzít si hypotéku, než v dřívějších dobách.

Ceny nemovitostí neklesají

Téměř všechny ukazatelé poukazují na růst cen nemovitostí. Jednoduše řečeno levnější už to možná nebude. Samozřejmě, je to obecné tvrzení, záleží na lokalitě a konkrétním případu. Důvodem růstu cen je zvyšující se poptávka po nemovitostech. Zkrátka nejste jediní, kdo o takové investici uvažuje.

Velký zájem o novostavby

Vysoký zájem je nejen o starší domy, ale i o novostavby. Nejvíce novostaveb a bytů je vyprodaných ještě před dokončením v našem hlavním městě. Spousta rodin touží po vlastním bydlení, dochází ke stěhování za prací a také jsou zde investoři. Neustále tedy vznikají nové atraktivní projekty. Jelikož se byty v nových developerských projektech dobře prodávají, došlo i k nárůstu cen. Velký zájem je kupodivu i o byty v panelových domech ─ bývají cenově dostupnější a je zde již rozvinutá infrastruktura.

Byt jako investice

V současnosti zůstávají byty vhodnou investicí, která při vhodném pojetí dokáže generovat vysoké výnosy. Z pohledu investice jsou nejlepší byty menší. Proč je nabídka malých bytů ne moc velká? Jednoduše je hromadně skupují bohatí investoři. Proto narazíte-li na malý byt, který se vám zdá výhodný a v dobré lokalitě, raději neváhejte. Širší nabídka pak bývá u bytů s dispozicemi 2+kk a větších. V mnoha nových stavbách jsou nabízeny pouze byty větší, jelikož ty menší, i když jsou v domě přítomny také, se ani do nabídky nedostanou.

Lepší koupit malý byt než žít v pronájmu

Malých bytů je pomálu také proto, že řada lidí si raději koupí garsonku či byt 1+1, než by si platila pronájem. Více se jim vyplatí hypotéka na malý byt, než nebydlet ve vlastním. Splátky hypotéky jsou většinou nižší než měsíční nájem.

Větší byty: koupit, nebo si pronajmout?

Potřebujete-li větší byt, rozdíl hypotéky a pronájmu se poněkud slévá. Jestliže ale máte šanci získat výhodně hypotéku a stabilní příjem, určitě bude lepší investice do vlastního. Nejste-li si zatím jisti, například lokalitou nebo tím, co máte v plánu do budoucna, zbývá vám pouze byt si pronajmout.

Koupě bytu před dokončením projektu

Máte k dispozici peníze pro investování? Můžete koupit byt několik let před dokončením developerského projektu. Dá se to i s hypotékou. Jakmile bude dům hotov, dá se byt prodat dráže, než jste jej koupili, jelikož jeho cena vzrostla.

Chcete pronajímat byt?

Koupili jste byt za účelem jeho pronájmu? Budete splácet hypotéku a zároveň inkasovat peníze od nájemců. Vše si důkladně spočítejte a počítejte i s tím, že po skončení fixace může dojít ke zvýšení úrokové sazby. V úvahu bereme inflaci, administraci nemovitosti a možné investice, například do vybavení či oprav. Někdo se dokonce pustí do koupě dvou nemovitostí, s tím, že jedna mu splácí hypotéku a na druhé vydělává. To už je ale potřeba opravdu promyslet na desítky let dopředu.Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti