Dnes je čtvrtek 5.prosinec, svátek má Jitka
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Vyplácení prémií: na co máte nárok?

18.11.2018 – Prémie potěší každého. Kdo na ně má nárok? Co dělat, zdají-li se nám příliš nízké?

Prémie jsou pohyblivou nenárokovou složkou platu či mzdy, která závisí pouze na zaměstnavateli. Vyplácejí se především za výkon, nasazení a úspory, jako poděkování a motivace zaměstnancům. Nemůžeme je zaměnit za různé příplatky, třeba pro práci ve ztíženém prostředí a přesčasy.


Dva zaměstnanci na stejné pozici nemusí obdržet stejné prémie.


Nároková, nebo nenároková složka?

V určitých situacích se prémie stávají nárokovou složkou. Je to tehdy, když jejich vyplacení zaměstnavatel podmíní splněním určitých podmínek – jasně stanovených a objektivně měřitelných, které zaměstnanec úspěšně splní. Záleží to tedy na podmínkách pracovní smlouvy. Ve valné většině případů zaměstnavatelé ve smlouvě uvádějí prémie jako nenárokovou složku a její přiznání podmiňují vlastním rozhodnutím. To, zda zaměstnanec pracuje dobře či špatně je pak již na rozhodnutí zaměstnavatele.

Stejná výše prémií?

Dva zaměstnanci na stejné pozici nemusí obdržet stejné prémie. Výjimkou je opět situace, kdy jsou kritéria pro prémie jasně stanovena a oba tato kritéria splní. Záleží ale i na dalších faktech, například vzdělání, praxi, zkušenostech a počtu podřízených pracovníků každého z nich. Není to tedy tak jednoduché. Rozdílné odměnění by měl zaměstnavatel umět objektivně zdůvodnit.

Když se „zkrouhnou“ prémie

Co když zaměstnavatel nenašel pro prémie dostatek finančních prostředků, firmě se momentálně příliš nedaří a chce odměny „zkrouhnout“? Má na to právo? Nenárokové prémie vyplatiti opravdu nemusí, ty nárokové ale ano.

Jak je to se stravenkami

Benefitů může být vícero, nejen finanční odměna. K těm hodně častým patří stravenky. Jsou poněkud speciální a nárokovat je nelze. Zaměstnanec má pouze právo na stravování, tedy volno, ve kterém si jídlo zajistí. Nemusí ho mít zajištěno. Ohledně stravenek je třeba řídit se tím, co je uvedeno v interních předpisech a kolektivní smlouvě. Jejich poskytování může být provedeno na základě funkčního zařazení, podobně jako prémie, nesmí být ale diskriminační.





Info: Půjčka bez doložení příjmů neboli půjčka bez papírů je možnou volbou pro ty, kdo se nechtějí zdržovat papírovým potvrzením o svých příjmech. Více informací výhodách, nevýhodách a rizicích těchto úvěrů zde.



Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti