Dnes je pátek 23.únor, svátek má Svatopluk
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

6 TIPŮ: Řešení finančních problémů bez zadlužení

15.2.2019 – Nastala ve vašem životě nepříznivá finanční situace, kterou musíte během pár dní vyřešit? Přistála ve vaší schránce složenka s nedoplatkem nebo se vám porouchal automobil? Nezadlužujte se kvůli tomu a zkuste najít náhradní řešení. Zde je několik základních tipů.

1. Projděte své příjmy a výdaje

Pokud si nevytváříte každý měsíc finanční rozpočet, sepište si veškeré své příjmy a výdaje. Zjistili jste, kolik finančních prostředků vám zbyde na měsíc, ale nejste schopni z nich vytvářet rezervu? Položte si otázku, zda nemůžete navýšit svou příjmovou stránku nebo naopak snížit výdaje. Mnohdy utrácíme za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme.

2. Vytvářejte si finanční rezervu

Finanční odborníci radí, abyste si ze svých měsíčních příjmů odkládali alespoň 10 procent pro nenadálé výdaje. Tím se vyhnete zadlužování u rodiny, přátel, banky nebo nebankovní společnosti. Jestliže jste se pro půjčku rozhodli, držte se tohoto pravidla: na straně byste měli mít odloženo tolik peněz, kolik vydáte na 6 po sobě jdoucích splátek.

3. Obraťte se na svou rodinu

Půjčky od úvěrových institucí jsou vždy úročeny. Co požádat rodinu nebo známé o finanční výpomoc? Ve vašem blízkém okolí by se mohl najít někdo, kdo vám půjčí bez úroků. Vždy ale sepište smlouvu, ať už vám peníze půjčují rodiče nebo nejlepší přítel. Druhou alternativou jsou bankovní půjčky, ale zde se připravte na zkoumání vaší úvěruschopnosti.

4. Prodejte svůj majetek a uskromněte se

S finančními problémy vám může pomoct odprodej majetku. Pokud vlastníte automobil, šperky nebo nepotřebnou elektroniku, zkuste věci nabídnout na online bazarech. Zároveň se uskromněte ve svém spotřebním chování a přestaňte se stravovat v restauracích, kouřit a vysedávat po hospodách. Zkusit můžete také prodat stávající byt a pořídit si menší.

5. Projděte staré smlouvy

Výrazně ušetřit můžete na různých poplatcích a pojištění. Projděte si stávající smlouvy a aktualizujte je nebo přejděte k jiné pojišťovně či dodavateli energií. Zvažte, zda neplatíte příliš drahý paušál a zkuste vyjednat lepší podmínky u poskytovatele internetu a televizních kanálů. Výrazně ušetřit také můžete na elektřině a plynu. Stačí využít online srovnání dodavatelů.

6. Porovnávejte ceny

Než pořídíte nový nábytek, kosmetiku či oblečení, porovnejte ceny v jednotlivých obchodech a e-shopech. Využívejte různé slevové kupony a pročítejte uživatelské recenze. I neznačkové zboží může být kvalitní. K placení nepoužívejte kreditní karty, abyste se zbytečně nezadlužovali. Pokud ale s kreditní kartou umíte zacházet, můžete využít bezúročné období, v kterém nepřeplatíte nic navíc.


15.2.2019
Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti