Jak vyřídit pas sobě i dětem

Na vyhotovení cestovního pasu si úřady vyhrazují 30 dní, je tedy dobré začít s vyřizováním v předstihu před plánovanou cestou. Kdo má zájem o zkrácenou lhůtu, připlatí si. Jaké kroky vás čekají, potřebujete-li nový pas pro vás či pro děti?

Kdo pas potřebuje

Kdysi byl cestovní pas potřeba jen pro osoby nad 15 let, mladší děti byly zapsány v pase jednoho z rodičů. Dnes musí mít cestovní pas každý, dospělý i dítě, který cestuje mimo hranice České republiky. Země Evropské Unie a Schengenského prostoru nevyžadují po občanech České republiky pas, vystačíte si s platným občanským průkazem.

Jak žádají děti, a jak dospělí?

Za občana mladšího 15 let o pas žádá jeho zákonný zástupce, nad 15 let do 18 let mohou žádost občané podat sami. Součástí žádosti však musí být písemný souhlas zákonného zástupce s úředně ověřeným podpisem. Občané ČR nad 18 let mohou žádat o pas bez omezení.

Kolik to bude stát

Cestovní pas má dnes platnost 10 let, pro děti mladší 15 let je to 5 let. Za vydání se platí 600 Kč, občan mladší 15 let má pas za 100 Kč. Kdo na pas spěchá, může si jej nechat vyřídit za 4000 Kč ve zkrácené lhůtě 6 dní. Děti do 15 let za bryskní zhotovení zaplatí 2000 Kč. Rychleji už to ale nejde.

Kam pro pas zajít

O pas se žádá na obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Co se týká Prahy, pas vyřizují na městských úřadech Praha 1 až 22. Kdo žádá v zahraničí, musí na zastupitelský úřad, této situace se ale netýká možnost zkrácené lhůty a vyřízení trvá až 120 dní. Vyzvednutí pasu probíhá na stejném místě, případně v jiné obci, pokud požadavek uvedeme v žádosti. Pas zhotovený ve zkrácené lhůtě si ale vyzvedneme pouze v místě žádosti.

Co k novému pasu potřebujeme

K žádosti o pas nepotřebujeme žádný tiskopis. Na pasovém oddělení úřadu předložíme nejčastěji občanský průkaz, lze ale zažádat i s jinými doklady s průkaznými údaji zapisovanými do cestovního pasu. Jejich kompletní výčet lze najít na stránkách Ministerstva vnitra ČR v sekci Cestovní doklady.

Fotografii s sebou není třeba nosit. Na úřadu člověka rovnou vyfotí. Dále se u občanů starších 12 let pořizují otisky prstů. Žádost se po vyplnění všech údajů vytiskne, dá k podpisu a podpis se zpracuje digitálně a bude vložen do pasu.

8.000 Kč na 30 dní
50.000,- na 80 měs.
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
500 až 250.000

Typy půjček

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá řada rizik a nástrah. Jaké zásady se vyplatí dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku je dnes otázkou pár minut. Co ale dělat, když pak nemáte na splátky? Čtěte zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Podvodné půjčky
Jak poznat nebezpečnou půjčku nebo úvěr a nenaletět podvodníkům? Dozvíte se zde.

Nejčtenější články