Dnes je úterý 30.květen, svátek má Ferdinand
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Registr dlužníků SOLUS

3.12.2018 - Co je to SOLUS a kdo jej provozuje ◾ Jaké informace a po jakou dobu shromažďuje ◾ Jak požádat o výpis ze SOLUSu? ◾ Existuje půjčka bez SOLUSu?

Zkratkou SOLUS je označováno Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům. Jedná se o zájmové sdružení právnických osob, tj. různých finančních subjektů (banky i nebankovní finanční společnosti, stavební spořitelny, distributoři energií apod.)

Prevence předlužování a ochrana věitelů

Jeho cílem je především prevence předlužování spotřebitelů a ochrana věřitelů před potenciálními finančními ztrátami. Tohoto cíle SOLUS dosahuje především díky registrům dlužníků, které provozuje, a které informují jeho členy o finanční historii potenciálních budoucích klientů. Nahlédnutím do těchto registrů a „prolustrováním“ klienta se subjekty vyhýbají vysoce rizikovým půjčkám, ztrátovým klientům, a chrání takto sami sebe před ztrátou. Proto na základě negativních údajů v registrech může např. banka odmítnout poskytnutí půjčky danému klientovi.

Jaké informace SOLUS zahrnuje a kdo je využívá

SOLUS zahrnuje několik různých registrů.

  • Registr fyzických osob (běžných občanů). Jestliže klient – fyzická osoba – nesplácí či v minulosti řádně nesplácel dluh členu sdružení SOLUS, a to ať z vlastního nezájmu nebo z důvodu finančních potíží, tento údaj bude obsažen v tomto registru a bude přístupný k nahlédnutí členům SOLUS.
  • Registr IČO - firem. Jedná se o další negativní registr, od Registru fyzických oob se odlišuje tím, že je určen pro vkládání dat ohledně podnikajících fyzických osob a právnických osob, ne tedy soukromých osob.
  • Pozitivní registr. Jak už název napovídá, v tomto registru jsou obsaženy kromě negativních údajů o spotřebiteli i údaje pozitivní, obsahuje tedy i kladná hodnocení klientovi finanční historie. Umožňuje tak finančním subjektům komplexnější pohled na klienta při vyhodnocování jeho rizikovosti, v čemž tkví jeho výhoda.

Kromě těchto tří základních druhů registrů zahrnuje SOLUS také Registr třetích stran (obsahující údaje o případných objektivně nežádoucích praktikách společností a chránící tak dobré jméno sdružení) či další pomocné registry (Registr neplatných dokladů či Insolvenční registr).

Jak už jsme zmínili, těchto registrů využívají členské společnosti či instituce sdružení SOLUS a to pro ochranu jak svou, tak v konečném důsledku i pro ochranu klienta před dalším předlužením.

Jaké údaje jsou zaznamenány v registrech SOLUS a jak dlouho

Registry fyzických oso a IČO obsahují informace sloužící pro identifikaci klienta (jen základní identifikace, nezobrazují se žádné citlivé údaje o klientovi), informaci o existenci dluhu, o stavu jeho úhrady a o typu porušení povinností plynoucích z jeho závazku.

Údaj o úhradě dluhu je v registrech veden po dobu 3 let od jeho vyrovnání. Jestliže se jedná o nezaplacení splátky typu telekomunikační poplatky apod., údaje o úhradě se vymažou po 1 roce od zaplacení.

Jak zažádat o výpis ze SOLUSu

Primárně využívají registry SOLUS jeho členské subjekty. Ale i Vy jako spotřebitel máte možnost sem nahlédnout a obdržet výpis.

Jak na to?

  • Výpis můžete získat na základě elektronické nebo písemné žádosti s tím, že vždy je nutno doložit Vaši totožnost (využít můžete např. fotokopii dokladu totožnosti nebo úředně ověřený podpis). Formulář pro elektronickou žádost naleznete na oficiálních stránkách SOLUS (https://www.solus.cz/vypisy/zadost-o-bezny-vypis/), zde také naleznete formulář pro odeslání žádostí písemně poštou.
  • Můžete ale využít také SMS výpis z Registru FO. Pro tento účel si zažádejte zde https://www.solus.cz/vypisy/zadost-o-sin-pro-sms-vypis/ o kód SIN, který následně odešlete na telefonní číslo tamtéž uvedené, a získáte tak výpis, který požadujete. Cena této služby je 30,- Kč. Kód SIN Vám bude sdělen následující den od obdržení platby.
  • Ceník výpisů je k nahlédnutí zde: https://www.solus.cz/cenik-sluzeb/

Půjčky bez SOLUSu

I když banky i nebankovní společnosti musí dle zákona řádně kontrolovat své klienty, není kontrola registrů dlužníků přímo striktně vyžadována. U bank se s kontrolou dluhových registrů setkáme praktivky vždy, některé nebankovní společnosti jsou vůči nim tolernantnější. Více o tom v článku o Půjčkách bez registru.
Kontakt a více informací

SOLUS, zájmové sdružení právnických osob
Antala Staška 510/38
140 00 Praha 4

web: https://www.solus.cz/
e-mail: info@solus.cz
tel.:+420 222 368 707


Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online.
Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5000, 10000 či 20000 Kč nalezente ihned na této stránce.Registry v ČR

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »


Typy půjček

Kategorie půjček