Dnes je středa 22.leden, svátek má Slavomír
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Nebankovní půjčka na IČO a živnostenský list

17.12.2019 – Nebankovní půjčky na IČO - tedy na živnostenský list, slouží k financování podnikání pro drobné živnostníky. Stále více jsou ale dnes živnostenské půjčky způsobem, jak některé společnosti obcházejí zákon o spotřebitelském úvěru. Jak to vypadá v praxi a jaká rizika z toho vyplývají pro dlužníka a věřitele?

Zákon o spotřebitelském úvěru z prosince roku 2016 podstatně zpřísnil podmínky pro nebankovní půjčkové společnosti, ale také pro žadatele o spotřebitelské úvěry. Zákon klade daleko přísnější podmínky na věřitele (půjčková společnost se musí prokázat základním kapitálem v milionových částkách, její pracovníci musejí mít odbornou zkoušku apod.) A na druhé straně - žadatel o úvěr musí při žádosti prokázat, že bude schopen půjčku řádně splácet. Úvěry typu "půjčky pro nezaměstnané" by tak již měly být minulostí.

Zákon chrání hlavně spotřebitele

Působnost zmiňovaného zákona se ale vztahuje pouze na oblast spotřebitelských úvěrů - tedy půjček, o které si žádá běžný občan - nepodnikatel. A podobně jako je tomu například u nákupů na eShopech - zákon daleko více chrání běžného spotřebitele než podnikatele (například - běžný spotřebitel může bez udání důvodu vrátit zboží do 14 dnů, podnikatel nikoliv; záruka pro spotřebitele je 24 měsíců, pro podnikatele jen 12 měsíců).

V oblasti půjček je to podobné - jestliže stát a zákon chrání spotřebitele před nekalými praktikami, u podnikatelů a živnostníků se jaksi počítá s tím, že do podnikání jdou s jistým rizikem a žádná zvláštní ochrana pro ně zde není. Společnost poskytující půjčky na IČO tedy nemusí splňovat tak přísné podmínky, jako společnost půjčující běžným občanům a parametry podnikatelských půjček mohou být daleko „drsnější“ než u těch spotřebitelských.

Půjčky na IČO v praxi

Nebankovní půjčky na IČO na první pohled lákají jednoduchostí vyřízení. Prakticky jedinou podmínkou pro žadatele je mít živnostenský list (IČO) - ten si lze zařídit na příslušném magistrátu za poplatek 1000 Kč. Kdo už v minulosti podnikal a má živnost pouze pozastavenou, nic platit nemusí a živnost si může znovu obnovit.

Na rozdíl od běžných úvěrů se živnostenské půjčky až tak nezajímají o příjmy žadatele ani registry dlužníků. Úvěr tak lze získat za daleko mírnějších podmínek. Háček je v tom, že při potížích s nesplácením mají věřitelé téměř absolutně volnou ruku s tím, jak se ke svým penězům dostanou. Není zde omezení maximální výše sankcí jako u běžných spotřebitelských úvěrů, není stanoveno, jak dlouho musejí dlužníka upomínat, než přikročí k vymáhání.

Rizika pro dlužníka i věřitele

Takže prakticky při prvním problému s opožděnou splátkou mohou dlužníkovi „napařit“ vysoké sankce a následně jej poslat do exekuce. A podnikatel - živnostník (tedy podnikající fyzická osoba) ručí celým svým majetkem.

Věřitelská společnost, která půjčuje na IČO, ale takovým způsobem, že tím de facto tím obchází zákon o spotřebitelském úvěru, se vystavuje riziku právního postihu. V praxi je ale to ale poměrně složitě prokazatelné a tak se s rizikovými půjčkami tohoto typu budeme pravděpodobně setkávat i nadále.


Problematice půjček na IČO se věnuje také článek na iRozhlas.cz
Reklama

8.000 Kč na 30 dní
50.000,- na 80 měs.
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti