Dnes je neděle 14.duben, svátek má Vincenc
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Kontokorentní úvěr – Kontokorent

Co je to kontokorentní úvěr ◾ Výhody a nevýhody kontokorentu ◾ Kontokorent pro podnikatele

Co je kontokorent a jak funguje?

Kontokorentním úvěrem (nebo také jen kontokorentem či debetem) rozumíme takový úvěr, který umožňuje majiteli bankovního účtu disponovat „do mínusu“ penězi na tomto účtu.

Bývá nabízen bankami jako doplněk k běžným účtům, jeho čerpání bývá možné kdykoliv a to i opakovaně. Jedná se o krátkodobý a neúčelový typ úvěru, maximální doba splatnosti bývá stanovena na šest měsíců až rok, v závislosti na konkrétní bance. Banka si stanovuje také limity časové a peněžní, tj. určuje, do kdy klient může kontokorent využívat a do jaké částky.

Splacení dluhu

Ke splacení dluhu dochází tak, že klient navýší stav účtu o půjčenou částku (tj. tolik, kolik čerpal do mínusu) + o úroky. Většinou k tomu dochází příchozí výplatou, která dluh s úroky úplně nebo částečně pokryje.

TIP: Hlídejte si každopádně dobu splatnosti úvěru, a to především jestliže nemáte pravidelný měsíční příjem.

Vzhledem k tomu, že jde o krátkodobou půjčku, úroky bývají vyšší (cca 18,9% p.a.). Za každý den, kdy je Váš účet v mínusu, se k dluhu připočítává úroková částka. (Tedy čím dříve dluh vyrovnáte, tím méně bance přeplatíte.) Na druhou stranu většina bank nevyžaduje poplatky za zřízení a vedení úvěru.

Půjčit si lze 5000, ale i statisíce

Půjčit si takto můžete od 1 až 5 000 Kč do částek dosahujících cca 60 až 300 000 Kč, v závislosti na limitech konkrétní banky. Fio banka nabízí čerpání až do 3 milionů Kč. Obsáhlejší porovnání nabídek kontokorentů u vybraných bank pro rok 2018 naleznete zde: http://www.finparada.cz/mbpoint/5157-Srovnani-kontokorentu-nabizenych-ceskymi-bankami.aspx


Druhy kontokorentu?

Banky rozlišují kontokorent zajištěný, tedy takový, v němž se ručí většinou termínovaným vkladem ve stejné nebo vyšší částce než je kontokorentní úvěr, a nezajištěný, který nevyžaduje žádné ručení (nabízejí jej ale jen některé banky).

Výhody a nevýhody kontokorentu

Nespornou výhodou kontokorentu je, že díky němu klient disponuje určitou jistotou své platební schopnosti tím, že z účtu, ke kterému má kontokorent sjednaný, platí platby jako je pojistné, SIPO, inkaso, ostatní splátky atd. V takovém případě platby odejdou, i kdyby byl zůstatek na účtu nulový.

TIP: Nezapomínejte ale na splácení – stále se jedná o úvěr. Mějte také na paměti limit čerpání stanovený Vaší bankou.

Nevýhodou kontokorentu je vyšší úrok a poměrně vysoké sankce při porušení limitu.

Kontokorent pro podnikatele?

Banky běžně nabízejí i kontokorent přizpůsobený potřebám podnikatelů, např. Raiffeisenbank, ČSOB, Fio banka atd. Využívat pro podnikání kontokorentní úvěr je výhodné v tom případě, že má Vaše firma dostatek častých příjmů; v takovém případě je debetní zůstatek poměrně rychle uhrazen a podnikatel tak významně ušetří na úrocích (které se, jak už jsme zmínili, každodenně pravidelně připisují a zvyšují tak dlužnou částku). Běžnou praxí v tomto kontokorentu bývá také čerpání v cizch měnách.

Na co si dát pozor?

Fungování kontokorentu se zdá být nekomplikované, myslete ale na to, že když překročíte limit částky, kterou můžete čerpat, zaplatíte vysoké penále (kolem 25% p.a.).Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Zodpovědné půjčování

Tři základní pravidla bezpečného a zodpovědného půjčování:

  • Půjčujte si pouze od prověřených společností
  • Vždy čtěte smlouvu o půjčce a všeobecné obchodní podmínky
  • Případné problémy se splácením řešte včas

Produkty na trhu

Nebankovní společnosti

Nejnovější články