Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Existují půjčky pro dlužníky či nezaměstnané?

Lidé s trvalým a pravidelným příjmem bez záznamů v registech mají dveře otevřené prakticky u všech úvěrových společností. Jak je to ale v případě, že jste nezaměstnaní anebo zadlužení - existují společnosti, které vám v takovémto případě půjčí?

Na začátek je nutno uvést, že ze zákona je věřitel povinen řádně si prověřit schopnost klienta svůj dluh splácet. Věřitel by měl brát v potaz klientovy příjmy a výdaje a zodpovědně odhadnout, zda mu z výplaty zbude dostatek peněz na splátky půjčky.


Pokud si věřitel klienta dostatečně neprověří a klient se po čase dostane do problémů se splácením, může být smlouva o úvěru prohlášena za neplatnou.

Zákon tedy vysloveně neříká, že nezaměstnaný nemůže dostat půjčku, každý věřitel si ale důkladně rozmmyslí, zda půjčí nebo nepůjčí lidem bez práce nebo předluženým.

Posuzování majetku

Existuje také možnost, že se věřitel nedívá na příjmy a výdaje žadatele, ale hodnotí hlavně jeho majetek. Je totiž možné půjčku splatit ne ze svých příjmů, ale z prodeje majetku. Teoreticky tedy může půjčku dostat i nezaměstnaný, který má dostatečný a prokazatelný majetek.

Jak je to s dlužníky?

S dlužníky je situace podobná - i zde by měl věřitel porovnat příjmy a výdaje a pokud klientovi zbude po odečtení výdajů včetně všech splátek dostatek prostředků, měl by mít možnost půjčku dostat. Pokud se ovšem jedná o chronického neplatiče dluhů (to si může věřitel zjistit kontrolou registrů) - půjčku by dostat neměl.

Každý případ ale věřitel posuzuje individuálně a předem měl by brát v úvahu co nejvíce informací o klientovi.

Kde mají nezaměstnaní šanci?

Příkladem půjčky, kterou může dostat i člověk bez práce, je tzv. SMS půjčka – malý krátkodobý úvěr nenáročný na bonitu klienta, anebo nebankovní americká hypotéka – neúčelový úvěr se zástavou nemovitosti.

Jak ven z dluhů: konsolidace půjček

Cestou ven ze začarovaného kruhu, kdy příjmy nestačí na splátky více půjček, může být konsolidace dluhů. Konsolidace je sloučení více dluhů a převedení k jedné finanční společnosti. Ta vám splátky rozpočítá na delší dobu a tím se docílí nižší měsíční splátky. O konsolidaci dluhů můžete požádat u řady bank i nebankovních společností. V některých případech je potřeba ručit nemovitostí. Další informace o půjčkách určených na ke konsolidaci stávajících dluhů najdete zde.

Bezplatné finanční poradny

Pokud je Vaše situace natolik vážná, že ji ani konsolidace dluhů nevyřeší, je namíště obrátit se na některou z bezplatných finančních poraden. Bližší informace naleznete například v tomto článku.


Zpět na úvodní stranu »

Typy půjček


Online půjčky

50.000,- na 80 měs.
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Půjčky bez příjmu

Kategorie půjček

Nejnovější články