Dnes je středa 6.prosinec, svátek má Mikuláš
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

7 tipů jak ušetřit za provoz auta

V dnešní době si život bez auta asi jen těžko dovedeme přestavit. Víme ale, jak s ním správně zacházet tak, abychom v oblasti své osobní dopravy nevyhazovali peníze oknem?

Jak ušetřím za provoz auta? Dodržujte tyto zásady:

Existuje několik jednoduchých doporučení, díky kterým ušetříte za každou jízdu, kterou vám váš „čtyřkolový miláček“ umožní.

1. Rozjíždějte se pomalu

Netrapte motor rychlými akceleracemi a rozjíždějte se pomalu. V zimě navíc nechte motor před rozjezdem na chvíli rozehřát.

2. Jezděte plynule

Pokud to jde, snažte se udržovat stále přibližně stejnou rychlost bez prudkých výkyvů. Sledujte aktuální dopravní situaci ve Vašem okolí a vyhněte se tak kolonám a popojíždění v nich stylem brzda-plyn.

3. Vykliďte kufr

Nevozte v autě zbytečnosti. Vykliďte kufr od věcí, které v autě bez opodstatnění vozíte. Čím těžší totiž váš vůz bude, tím vyšší bude spotřeba pohonné hmoty. Na každých 10 Kg nákladu vzroste spotřeba až o 0,1 l/100 km.

4. Vypněte motor

Při několikaminutovém čekání v autě je užitečnější motor vypnout, než jej zbytečně „trápit“ a navíc za to utrácet.

5. Plánujte trasu

Neutrácejte za to, že si cestu špatně naplánujete a musíte dlouze bloudit, abyste dorazili do cíle. Využívejte moderní technologie - navigace a GPS. Je dostupná v každém chytrém telefonu (aplikace GoogleMaps, Mapy.cz apod.)

6. Klimatizaci s rozmyslem

Používáte v autě klimatizaci? V letních pařácích mnohdy nemáme jinou možnost, jestliže chceme dorazit do cíle ve zdraví. I tak je ale třeba při provozu klimatizace dodržovat několik zásad úsporného zacházení:

  • Cesta autem se zapnutou klimatizací se v každém případě prodraží. Nesnižujte proto teplotu v autě více, než je nutné. Abyste se v autě cítili příjemněji a dokázali se tak i lépe soustředit na řízení, není třeba extrémních rozdílů venkovní a vnitřní teploty. Už jen snížení o 5 stupňů znamená zajisté pro tělo úlevu, proto neutrácejte zbytečně.
  • Nezapínejte klimatizaci ihned po nasednutí do auta. Nechte zprvu chvíli auto řádně vyvětrat, až poté se dejte na cestu a výkon klimatizace zvyšujte jen postupně.
  • Při zapnutí klimatizace nezapomeňte zavřít okna.

7. Auto, kolo nebo pěšky?

Promyslete také, zda se Vám jízda autem vůbec vyplatí. Využívejte auto na takové vzdálenosti či terény, které by pro Vás byly pěšky nebo na kole jen těžko zvladatelné. Pokud půjdete na kratší vzdálenost raději pěšky nebo zvolíte jízdu na kole, prospějete tak nejen svému zdraví a životnímu prostředí, ale ulevíte i peněžence, jelikož prvních pár kilometrů cesty má auto nejvyšší spotřebu.Pozor na olej a pneumatiky

Kromě zmíněných rad je třeba udržovat vůz v dobrém stavu - příznivě tak ovlivníte nejen správnou spotřebu. Dávejte pozor především na následující:

  • Mějte přehled o množství oleje - kontrolujte jeho množství pravidelně, alespoň jednou za každé druhé tankování. Pro dobrou kondici motoru je důležité, aby hladina oleje byla vždy ta správná, nečekejte proto s jeho výměnou až do chvíle, kdy se rozvítí kontrolka mazání.
  • Věnujte pozornost pneumatikám a jejich nahuštění. Pravidelně je kontrolujte; tlak musí odpovídat hodnotám předepsaným výrobcem, pneumatiky by tak neměly být podhuštěné (po stranách se rychleji opotřebovávají) ani přehuštěné (takové se více opotřebovávají v jejich středu, kromě toho snáze odskakují na nerovném povrchu).Publikováno: 15.10.2018Zpět na úvodní stranu »

Půjčka na auto

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Typy půjček

Kategorie půjček

Banky

Nebankovní společnosti

Nejnovější články